fallback

Половината европейци без собствен дом са изгубили надежда, че ще могат да купят

Най-голям е делът на песимистите във Великобритания и Германия

14:15 | 07.11.17 г. 2

Близо половината от европейците, които не притежават собствен дом, вече и не хранят надеждата някога да имат. Най-големи песимисти са британците и германците, сочи проучване, цитирано от Ройтерс.

Според анкета на германската банка ING 48 процента от хората в 13 европейски страни, които не притежават жилища, преценяват, че вероятно никога няма да имат собствен дом.

Повечето хора без собствени жилища - 65 процента, са на мнение, че да имаш свой дом е символ на успех, като намекват и че тази покупка не е просто финансово решение, предава БТА.

Най-много поляци (72 процента), турци (70 процента) и румънци (70 процента) са на мнение, че притежаването на жилище е символ на успех.

По думите на Ян Брайт, старши икономист и управляващ директор на подразделението за изследвания към ING, проучването подсказва, че много хора може да са разочаровани от съдбата си. Много хора искат да си купят къща. Мнозина обаче приемат, че е малко вероятно да успеят да направят това, казва той.

Проучването няма връзка с политиката, но много избори в Европа през последните години показаха, че нараства гневът сред гласоподователите заради все по-голямата разлика между хората, които имат, и хората, които нямат жилища.

Надеждите, че ще можеш да си купиш дом, например са най-малки във Великобритания и Германия, където около 6 процента от хората без жилища преценяват, че никога няма да могат да си купят свой собствен дом.

Миналата година британците подкрепиха излизането на страната им от Европейския съюз (ЕС), а тази година германците за първи път от 50 години вкараха в парламента си крайнодясна партия.

Цените на жилищата във Великобритания отдавна са непостижими за мнозина, а на фона на Brexit дори продължават да растат.

В Германия жилищните цени, които в миналото бяха сравнително по-ниски, отколкото в други европейски страни, се повишиха отчасти заради рекордно ниските лихви на Европейската централна банка, които насърчават домакинствата да взимат заеми.

Средната цена в градовете, включително Берлин, Хамбург, Мюнхен и Франкфурт, се е повишила с над 60 процента от 2010 г. насам, посочва Бундесбанк.   

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:48 | 08.09.22 г.
fallback