Дългият жилищен бум в Лондон изглежда достига своя край, показва доклад на компанията за проучване на имотния пазар Hometrack, цитиран от Bloomberg.
Цените в британската столица ще започнат да падат до средата на годината, прогнозира компанията, само две седмици след като консултантската компания Savills съобщи, че цените вече са започнали да намаляват с най-бързия си темп след пика на рецесията. Hometrack съобщи, че Brexit и данъчните промени, целящи да забавят процъфтяващия имотен пазар в Лондон и Югоизточна Англия, в крайна сметка са принудили продавачите да намалят офертните цени.
„Това е резултат от данъчните промени, които са се отразили на чуждестранните и местните инвеститори и са ограничили достъпността за собствениците в съчетание с несигурността заради Brexit. Цените са следващите, които ще бъдат повлияни”, казва Ричард Донъл, директор на отдел „Проучвания“ в Hometrack.
Цените на жилищата вече растат с най-бавния си темп от седем години в Лондон и са намалели в 42% от кварталите през февруари, най-големия брой след световната финансова криза, отбелязва Hometrack.
"Лондон е сред британските градове, които бяха най-тежко засегнати от спада на цените, след като те почти се удвоиха в последните десет години. Извън Южна Англия ръстът на цените остава стабилен“, пишат авторите на доклада.
Спадът е най-изразен в скъпите квартали в централен Лондон и е почти два пъти по-голям, отколкото в по-периферните квартали.
Цените на жилищата в британската столица са нараснали с 1% на годишна основа през февруари до средно 487 900 паунда (693 200 долара), най-слабия ръст от август 2011 г. На годишна основа цените на жилищата в Лондон регистрират спад от 4,3% през февруари. Обемът на продажбите в британската столица е намалял със 17% от 2014 г. насам.
В цялата страна цените на жилищата са нараснали с 5,2% на годишна основа през февруари. Ръстът надхвърля 7% в Единбург, Ливърпул, Лестър, Бирмингам и Манчестър, а в Бристъл, Саутхемптън и Лондон темпът на растеж на цените е сред най-бавните в страната. В Кеймбридж и Абърдийн цените на жилищата намаляват.


Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Пътят към Пампорово пропада още, мост ли е решението?
Махнете тези 7 неща от спалнята си, носят негативна енергия