fallback

Призрачните апартаменти в Каракас символизират обезлюдяването на страната

Явлението е придобило такива измерения, че се предлагат услуги за поддържане на затворените къщи

10:23 | 25.09.18 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Часовникът на стената е спрял на 10:40 часа, а четките за зъби са все още върху мивката. Изоставените апартаменти във венецуелската столица Каракас се увеличават, тъй като жителите на града набързо събират най-необходимото и бягат от Венецуела, която е изпаднала в тежка криза, информира в свой цитиран от БТА репортаж AFP.

Опустялата къщата на Франсиско Рохас и съпругата му Елена, която е плод на дългогодишен труд, сега е само символ за масовото изселване на жителите на града. В хладилника са останали ледени висулки и буркан от доматен сос, а на бара почти празна бутилка с ром.

Преди три години двойката, притисната от икономическата криза, е сложила някои неща в четири куфара и е напуснала жилището си. Елена, която е на 33 години, си е намерила работа в Еквадор. Те не са се колебали. В момента тя печели за един месец колкото би могла да спечели за четири години в Каракас.

Продажбата на апартамента им в източната част на венецуелската столица би помогнало, но те не са го направили, тъй като биха загубили 50 процента от стойността му. Преди избухналата през 2014 година икономическа криза той е струвал 100 000 долара. 

"Искаме да видим какво ще се случи с нас. Сега, когато сме се установили, е абсурдно да продаваме", обяснява Франсиско от еквадорския град Гуаякил. Той е спортен журналист и е на 28 години.

Апартаменти с оставени да светят лампи, празни места на паркингите, препълнени пощенски кутии. . .все знаци на това внезапно напускане.

Явлението е придобило такива измерения, че се предлагат услуги за поддържане на затворените къщи: плащане на сметки, представяне на събранията на домсъвета и дори палене на лампите за залъгване на крадците.

По данни на ООН около 2,3 милиона венецуелци (7,5 процента от населението, което наброява 30,6 милиона жители) живеят извън страната. Сред тях 1,5 милиона жители са напуснали страната от 2015 година.

Франсиско и Елена са заминали, тъй като не са издържали вече на несигурността, недостига на хранителни продукти и лекарства, инфлацията, която според Международния валутен фонд може да достигне 1 000 000 процента тази година.

Засега не влиза в плановете им да се върнат във Венецуела. "Ако ситуацията се подобри, ще решим дали да се върнем във Венецуела или да продадем апартамента", казва Франсиско Рохас.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:56 | 13.09.22 г.
fallback