fallback

Германия заплашва социалните мрежи с глоби до 50 млн. евро за реч на омразата

Санкциите ще бъдат налагани в случаи на провал в премахването на незаконно съдържание от социалните платформи

13:38 | 30.06.17 г. 4

Социалните мрежи в Германия са изправени пред глоби в размер до 50 млн. евро, ако се провалят в премахването на „очевидно незаконно“ съдържание навреме, пише BBC.

От октомври Facebook, YouTube и други платформи с повече от 2 млн. потребители в Германия трябва да премахват публикации, съдържащи реч на омразата и други криминални материали в рамките на 24 часа.

Съдържанието, което не е очевидно незаконно, трябва да бъде прегледано в рамките на седем дни.

Новият закон е един от най-тежките по рода си в света. При провал може да се стигне до глоба от 5 млн. евро, която може да нарасне до 50 млн. евро в зависимост от тежестта на нарушението.

В изявление Facebook заяви, че споделя целта на германското правителство за борба с речта на омразата.

„Вярваме, че най-доброто решение ще бъде намерено, когато правителството, гражданското общество и индустрията работят заедно, а този закон, какъвто е в момента, няма да подобри усилията за справяне с този важен обществен проблем“, коментира компанията.

Германските депутати гласуваха в полза на Закона за регулация на съдържанието в социалните мрежи (NetzDG) след месеци на обсъждане в последния ден преди лятната ваканция на Бундестага.

Законът бързо беше осъден от правозащитни организации и от представители на индустрията. Те твърдят, че кратките срокове са нереалистични и ще доведат до случайна цензура, тъй като технологичните компании ще се заблуждават и ще изтриват нееднозначно съдържание, за да избягват плащането на глоби.

Законът ще влезе в сила след федералните избори в Германия, които ще се проведат през септември.

Министърът на правосъдието Хейко Маас даде като пример Facebook, която има около 30 млн. потребители в Германия. Маас заяви, че опитът е показал, че без политически натиск „големите платформи не биха изпълнили задълженията си“ за сваляне на незаконно съдържание.

По думите му законът „не решава всички проблеми“, но разглежда въпроса за престъпленията от омраза в социалните мрежи, които се превръщат във „все по-голям проблем в много страни“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:51 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Социални мрежи виж още