Facebook ще създаде уебстраница, която ще позволява на потребителите да видят кoи руски пропагандни акаунти са харесали или последвали, след като властите в САЩ поискаха социалната мрежа да бъде по-отворена по отношение на това какъв е бил обхватът на акаунтите с руски произход, предава Ройтерс.
Американските власти определиха новината като добра стъпка. Уебстраницата все пак няма да успее да изпълни исканията Facebook лично да уведоми потребителите за руските пропагандни статии или реклами, на които са били изложени.
Facebook, Google и Twitter се сблъскват с редица атаки, след като признаха, че руснаци са използвали техните услуги, за да разпространяват анонимно подвеждащи послания сред американците преди изборите в САЩ през 2016 г.
Властите в страната отправиха критики към технологичните компании, като заявиха, че не правят достатъчно, за да засичат подобни публикации, в които руското правителство твърди, че не е замесено.
Facebook твърди, че пропагандата е дошла от Internet Research Agency, руска организация, която според властите и експертите, правили проучвания, е наела стотици хора, за да насърчи прокремълското съдържание през акаунти в социалните мрежи.
След това Facebook е деактивирала въпросните профили.
В изявление социалната мрежа заяви, че ще позволи на хората да видят кои страници или акаунти са харесали в периода януари 2015 г. и август 2017 г., които от своя страна са били свързани с Internet Research Agency.
Инструментът ще бъде пуснат до края на годината и е „част от нашите продължаващи усилия да защитим нашите платформи и хората, които ги използват, от лоши актьори, които се опитват да подкопаят нашата демокрация“, обяви Facebook.
Уеб страницата ще показва само списък с акаунтите, но не и публикациите или рекламите, свързани с тях.
Не е ясно дали Facebook ще направи нещо повече, като да изпрати индивидуални уведомления да потребителите.


За лятото: Обучават 1500 варненчета срещу водния травматизъм
Шефът на АПИ обеща: До края на месеца ще бъде възложено пълно обследване на Аспаруховия мост
Сезонен ремонт: как да подготвите дома си за зимата с Mr.Bricolage?
ДКЦ „Черни връх“ организира безплатни очни прегледи по повод втория си рожден ден
Гръцките фермери се изтеглят от границите с България
Защо китайските автомобили са голяма работа във Великобритания?
Струл: Няма доказателства за спиране на убийствата в Иран, част 1
Струл: Няма доказателства за спиране на убийствата в Иран, част 2
„Еврото е тук“, както и новият брой на Bloomberg Businessweek Bulgaria
Пийси за риска пред предлагането на мед в САЩ, част 1
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Доказано с тестове – някои нови коли не изкарват до 100 000 км
Малкото градче, което Путин би могъл да използва като извинение за нахлуване в НАТО
МОН следи внимателно епидемичната ситуация
Обилен снеговалеж и поледици парализираха Истанбул
КНСБ подкрепя мултифондовете в пенсионния модел, КТ "Подкрепа" - не е момента
преди 8 години Ако човек се влияе от онлайн писания без да прави собствен ресърч и Джизъс не мож му помогна. През 2009-та Пентагона е изхарчил към 5 млрд. за пропаганда извън щатите само, и са рекрутнали към 27000 човека да я разпространяват. Седем години по-късно тази цифра сигурно е набъбнала здраво. Едва ли някой може да се сравнява с американската империя в това отношение. Що се отнася до цензурата налагана от разни соц. мрежи и западните правителства, нейната цел е да блокира всякакви алтернативни мнения, спомагайки този начин за разпространението на американска пропаганда. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ама само руска пропаганда ли? Това е голяма реклама. Струва ми се, че останалите пропаганди ще се почустват дискриминирани и може да потърсят правата си в съда, а фейсбука ще плаща млярди по извънсъдебни споразумения! отговор Сигнализирай за неуместен коментар