Технологичната компания Snap получи вот на доверие от милиардер инвеститор и отчете рекордни приходи извън Северна Америка – фактори, които помогнаха за по-лесното приемане на първия в историята на компанията спад на броя на дневните потребители, предава Ройтерс.
Социалната мрежа заяви, че насочването ѝ към модел, в който рекламодателите са много по-самостоятелни в създаването на реклами, се отплаща. Същевременно тя обвини редизайна за спада на дневните потребители. И все пак анализатори изразиха притеснения, че рекламодателите и потребителите предпочитат Instagram на Facebook пред Snapchat.
Snap привлече голям инвеститор в лицето на принц Алуалийд бин Талал от Саудитска Арабия, който скоро след обявяването на резултатите за второто тримесечие разкри, че е придобил дял от 2,3% от компанията. Това се е случило през май, а покупката е на стойност 250 млн. долара. По думите на принца Snap се е насочила към разгръщането на „своя истински потенциал“.
Книжата на компанията останаха без промяна в стойността по време на следборсовата търговия след волатилността по-рано – те понижиха леко стойността си, преди да скочат с над 12%.
През последната година компанията се насочи от това да продава реклами към нов модел, в който рекламодателите вършат самостоятелно голяма част от процесите. Всичко това се случва чрез автоматизирани аукциони, а не чрез директни продажби.
Snap успя да увеличи обема на продажбите си, като се конкурираше ценово с по-големите услуги. През второто тримесечие цените ѝ са се свили с 9 на сто в сравнение с предходното тримесечие и с 52% на годишна база.
"Това дава невероятна възможност на рекламодателите да дойдат и да спечелят в нашата платформа“, коментира главният стратегически директор Имран Кан.
Чрез новия рекламен подход Snap има възможност да разраства приходите си в региони като Австралия и Близкия изток, където усилията за директни реклами са по-ограничени, а рекламодателите имат по-малко опции да рекламират в аудиторията между 18 и 34 години, които са в центъра на вниманието на Snap.
Същевременно американската компания направи редизайн на приложението си, за да насърчи потребителите да имат повече интеракции със свързани с реклами видеа.
Глобалните приходи на компанията са достигнали 262 млн. долара през второто тримесечие, надминавайки прогнозата на Thomson Reuters I/B/E/S за 250,3 млн. долара, след като средният приход от потребител се е увеличил до 1,40 долара от 1,05 долара година по-рано.
Snap прогнозира приходи в диапазона 265-290 млн. долара за третото тримесечие, което е с 27-39% повече спрямо година по-рано. Ръстът през второто тримесечие на годишна база е 44%.
Броят на дневните потребители обаче се е свил до 188 млн. през второто тримесечие от 191 млн. през предходното. До момента компанията не е отчитала подобен спад.
Фирмата е загубила около 1 млн. потребители във всеки от трите си географски региона: Северна Америка, Европа и останалата част от света, както са вписани в отчета ѝ.
Средната прогноза на анализаторите беше за привличането на 2 млн. потребители през второто тримесечие.
Компанията предупреди, че потреблението продължава да се забавя през третото тримесечие, но не разкри повече подробности и не даде прогноза.
Отчетите на Facebook и Twitter от последните седмици притесниха инвеститорите в социални мрежи, защото те показаха проблеми около сигурността на данните, проблемното съдържание и фалшивите акаунти, които натежаха върху растежа на броя нови потребители. И двете фирми изтриха около 19% от пазарната си стойност, след като представиха отчетите си.
Но някои анализатори заявиха, че Snapchat винаги е била по-малко привлекателна от по-големите конкуренти.
„Тя винаги ще бъде нишова платформа, така че скромната промяна не е особено забележителна“, заяви Браян Уейзър от Pivotal Research.
Директорите на Snap заявиха пред анализаторите, че редизайнът е основната причина за спада в потреблението, както и че европейските промени в регулацията са наложили промени в опазването на потребителските данни, които нямат материален ефект.
Средно потребителите са продължили да прекарват по над 30 минути в Snapchat всеки ден, твърдят от компанията.


„Гардиън“: Румен Радев се оглежда за мястото на Виктор Орбан в ЕС
Войната в Украйна блокира почти изцяло износа на зърно през Черно море
България сред лидерите в ЕС по ръст на строителството през юни
Учениците губят способността си да мислят заради прекомерната употреба на ИИ
ЕФЕ: Новият враг на Европа: сушата ще става все по-честo срещано явление през следващите години
Светът води грешния дебат относно AI безопасността
Трейдъри хеджират риска Фед да снижи лихвите през 2027 г.
Тръмп използва Ким Чен Ун, за да притисне Южна Корея
Meta тихомълком се превърна в един от най-големите AI клиенти на Microsoft
Защо AI не е най-голямата инфлационна тревога на BoE, част 1
Превишението на скоростта е новото нормално: 79% от американците го правят
OSCA: забравеният символ на автомобилното изкуство
Защо задната скорост може да вие като развалена прахосмукачка
7 култови спортни коли, които си отидоха без наследник
Как изглежда Toyota Prius, която минава по 20 000 км на месец
Забраниха на комунистическата партия в Русия да използва Ленин на изборите
Мадона посрещна 68-ия си рожден ден на остров Корфу, в Гърция
Михаела Маринова пръска чар от плажа
ЦСКА с тежка загуба в Крит, ОФИ взе сериозен аванс
Кризата на политическата легитимност: Федоров, Зеленски и дилемата на изборите в Украйна