Главният изпълнителен директор на Facebook Марк Зукърбърг ще бъде вероятно подложен на ново изслушване и допълнителни въпроси заради фалшивата информация в социалната мрежа.
Великобритания и Канада настояват шефът на Facebook да бъде изслушан от местните депутати. Сега политици от тези две страни се обединяват за съвместно изслушване на предприемача по тeмата за фалшивите новини и интернет и се надяват, че единен фронт най-накрая ще убеди Зукърбърг да присъства на такъв форум, предава The Verge.
В писмо до основателя на Facebook, подписано от депутата от Великобритания Деймиън Колинс и канадския депутат Боб Зимър, Зукърбърг е помолен да се срещне с „международна комисия по дезинформацията и фалшивите новини" на събитие в Лондон на 27 ноември.
„Разбираме, че не е възможно да бъдете достъпни за всички парламенти", пишат Колинс и Зимър. „Ние обаче вярваме, че вашите потребители в други страни заслужават поемане на отговорност за вашата организация - директно, чрез себе си. Бихме помислили, че тази отговорност е нещо, което бихте искали да поемете".
В писмото се отбелязва, че няма международни комисии, които да разглеждат ролята на Facebook в разпространението на дезинформация до момента въпреки международното влияние на платформата. През последните години социалната мрежа е замесена в редица скандали с фалшиви новини и с различна степен на сериозност по целия свят, от британския референдум за Brexit до изборите в САЩ през 2016 г. и дори водения от военните геноцид в Мианмар.
Изслушването в Обединеното кралство се организира от избрана комисия от Камарата на представителите (име на група народни представители, които работят заедно, за да изготвят доклади по конкретни теми). Призивите в страната за политически действия срещу Facebook и подобни онлайн платформи стават все по-силни. Facebook вече бе глобен от британския орган за наблюдение на данните, а по-рано през тази седмица правителството очерта планове за нов „дигитален данък“ за големите технологични компании.
Колинс ръководи британската комисия за цифрова, културна, медийна и спортна политика, а Зимър - канадската комисия за достъп до информация, поверителност и етика. Зимър ще лети до Великобритания, за да присъства на изслушването, което ще се състои независимо дали Зукърбърг ще е там или не. Според The Guardian политици от парламентите по света, които не успяват да получат достъп до Зукърбърг, също ще могат да присъстват, ако пожелаят.
Отделно от това Facebook реши да раздели своя конкурент на Slack – Workplace, от основната страница на Facebook, за да се противопостави на проблемите, свързани със сигурността на бизнес потребителите. Новият домейн, Workplace.com, сега е онлайн като маркетингов сайт. Очаква се да влезе като лендинг страница за клиентите на Workplace по някое време през 2019 г., казва пред CNBC Лука Тейлър, продуктов мениджър на Workplace by Facebook.


Германия се договори с Юрген Клоп
Шофьорът на камиона от катастрофата на "Тракия" остава в ареста
Радан Кънев бе избран за лидер на ДСБ
Млад мъж е открит мъртъв в Перник
Хороскоп за 12 юли 2026
Китайски тестове на ICBM сa новата тревожна реалност в Тихия океан
Уолстрийт намира нов начин инвеститорите да избегнат Илон Мъск
Бърнам със сигурност е следващият британски премиер. Всичко друго е неясно
Ако мечтаете за златен Rolex, моментът може да е настъпил
Къде e Metа в надпреварата за изкуствен интелект
Европа слага край и на евтините китайски гуми
10-те най-големи производителя на батерии в света
Duster се превърна в малък Patrol
Мъск млъкна - и Tesla тръгна нагоре
Триредови радиатори: Има ли полза от тях?
От документи до тежки кризи: За какво българите в чужбина търсят помощ от консулите ни
Цените на имотите продължават нагоре: Очаква се ръст до 7% в големите градове
Министерството на културата: Наследихме културен календар за 11,6 млн. евро без осигурено финансиране
F-22 срещу Иран: Защо най-скъпият американски изтребител беше изтеглен от Близкия изток
Шестима задържани при акция в Слънчев бряг: Иззети са райски газ, марихуана и кокаин