Русия наложи поредната глоба за Google на Alphabet Inc за нарушаване на руските правила за забранено съдържание. Наказанието се случва на фона на по-широко противоречие между Русия и големите технологични компании.
Във вторник съд наложи на Google пет отделни глоби на обща стойност 14 милиона рубли (190 000 долара) за нарушението, съобщи РИА Новости, позовавайки се на пресслужбата на съда. Американската компания беше глобена с 6 млн. рубли по същото обвинение в края на май и с 3 млн. рубли през декември.
Страната рутинно глобява гигантите в социалните медии за това, че не са премахнали забранено съдържание и се стреми да принуди чуждестранни технологични компании да открият офиси в страната. През миналия месец районен съд призна Google за виновен в нарушаване на законите за локализиране на данни и глоби компанията с три милиона рубли.
За първи път американската компания беше санкционирана за нарушаване на противоречивия закон, приет през 2014 г., който изисква личните данни на руските потребители да се съхраняват в Русия. Но през последните месеци Москва засили натиска върху чуждестранните компании за социални медии, след като ги обвини миналата зима, че не премахват публикации, призоваващи непълнолетните да се присъединят към протестите в подкрепа на затворения критик на Кремъл Алексей Навални.
Google също така е обект на заповед на съда в Москва, която я задължава да разблокира акаунта в YouTube на телевизия „Царград“, християнски православен канал, собственост на Константин Малофеев, който е под финансовите санкции на САЩ и ЕС. Изслушването за обжалване е насрочено за 20. септември.
Телевизия „Царград“ заяви в понеделник пред Ройтерс, че се е отказала от преговорите с Google, която е собственик на YouTube, и обвини американската компания, че се дърпа в преговорите.
На Facebook бяха наложени глоби за неуспешно премахване на незаконно съдържание, докато скоростта на услугите на Twitter беше намалена.


България, Гърция и Румъния се сблъскват с траен демографски спад
АПИ планира цялостен ремонт на Аспаруховия мост във Варна
България влиза под засилен европейски контрол заради висок бюджетен дефицит, какво следва
Китай и Русия в тайно съдружие се готвят за световна война
Дацов: Данъчната ни система е сред най-добрите в Европа - не товари бизнеса
Фондовете ще навлязат на жилищния пазар у нас до 10 г., засега все още са мираж
Козметиката може да е следващата мека сила на Китай
Фермерите в Уганда се противопоставят на петролопровод на стойност 5 милиарда долара
Ед Ярдени за инфлацията, цените и войната в Иран - Част 2
Ед Ярдени за инфлацията, цените и войната в Иран - Част 1
15 чудесни коли на старо, по-евтини от почивка в Слънчев бряг
Изоставена Toyota Land Cruiser възкръсна след години в гората
Суперколата на BYD: За европейци - 200,000 евро, за китайци - 64,000
Купена за 400 долара, тази кола струва 3 милиона днес
Прогрес: Volkswagen замени модерните косачки с... овце
Крал Чарлз Трети се срещна с Хари, Меган и двете внучета
Синер прекъсна приказката на Джокович на Уимбълдън
НАТО 3.0: проблемът на европейската сигурност остава зависимостта от САЩ