Агенция Франс прес (AFP) е завела дело в съда срещу социалната мрежа Twitter, преименувана неотдавна на X, за да получи необходимите елементи, които ще ѝ позволят да преговаря за възнаграждение за използването на съдържанието ѝ в платформата, се посочва в комюнике на агенцията.
"AFP съжалява за явния отказ от страна на Twitter, преименуван неотдавна на X, да обсъди" въпроса, обяви агенцията, цитирана от БТА.
Тя е сезирала вчера Парижкия съд, за да предприеме мерки и да накара Twitter в съответствие с изискванията на закона да предостави всички необходими елементи за оценка на дължимото възнаграждение.
Социалната мрежа не е отговорила на молбата за коментар на AFP.
Сродното и авторското право обхванаха и цифровите платформи през 2019 г. благодарение европейска директива, позволяваща на вестници, списания и информационни агенции да получават възнаграждение за използване на съдържанието им в интернет от големи дигитални платформи.
След дълга съдебна битка някои френски и европейски медии, сред които и AFP, са получили за 2021 и 2022 г. възнаграждение от Google за използване на съдържанието им, като сумите са поверителни.
Някои издатели са постигнали и лицензионно споразумение за използване на съдържанието им от Facebook.
През юли три френски медийни групи - Le Monde, Le Figaro и Les Echos - Le Parisien - са подали иск срещу Twitter по същите причини.
Социалната мрежа бе придобита през октомври от милиардера Илон Мъск, който иска да я превърне в универсална платформа по модела на WeChat в Китай.
"AFP ще продължи да прилага с всеки от засегнатите оператори необходимите юридически средства, за да постигне необходимия баланс в споделянето на стойността на информацията", се посочва в комюникето.
Преговорите с Facebook и други платформи (LinkedIn и TikTok) са поверени на Компанията за сродни права в медиите - организация за колективно управление, натоварена да събира и разпределя получените суми сред членовете си.


През летния туристически сезон служители на Жандармерията - с наряди на летището във Варна
Флора „Варна“ 2026 превръща центъра на града в цветна градина
Кардиолог от Варна влиза в парламента на мястото на новия областен управител
34-годишен открадна кутия с дарения от магазин в центъра на Варна
Депутатите приеха на първо четене втората порция мерки за овладяване на цените
Amazon внедрява Alexa и AI в лентата за търсене при пазаруване
Политическата криза във Великобритания тревожи купувачите на облигации
Си към Тръмп: Имаме повече общи интереси, отколкото различия
Тръмп към Си: Имаме фантастични отношения
Защо ЕЦБ вероятно няма да повиши лихвите през юни
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Мел Гибсън пак с младо гадже - 44-годишна моделка
Заради високи цени: Глобиха гръцка компания с 1,7 млн. евро
Спецакция срещу имотните измами: Задържани са знакови лица, сред тях - Джеймса
Проблеми в транспорта: Липса на кадри, остарял автопарк, лошо заплащане