fallback

530 млн. заявки са атакували сайта на ЦИК за десет часа

Нормалният и обичаен трафик към сайта на предишни избори е бил около 1,8 млн. заявки в рамките на цял месец

22:34 | 25.10.15 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Началото на днешния изборен ден е маркирано и от началото на безпрецедентна за България хакерска атака срещу публичната инфраструктура на Централната избирателна комисия (ЦИК). От началото на атаката от тип "отказ от услуга" ( т. нар. Distributed-Denial-of-Service, DDoS). към интернет портала на ЦИК са направени над 530 млн. (над половин милиард) заявки в рамките на 10 часа, като една четвърт от тях са от видими IP адреси с произход Виетнам, Турция и САЩ, поясняват от Министерството на транспорта.

При тези атаки атакуващите автоматично изпращат стотици заявки за секунда към даден сървър, който впоследствие се срива. 

По-късно през деня става ясно, че подобна атака е организирана и срещу публичните интернет страници на други ключови по отношение на изборните процеси държавни организации. 

В началото на атаката са отчетени над 65 млн. едновременни потребителски сесии към портала на ЦИК, което е равносилно на опит на 65 млн. потребители да достъпят интернет страницата в един и същи момент.

За сравнение: нормалният и обичаен трафик към сайта на ЦИК на предишни избори е бил около 1,8 млн. заявки в рамките на цял месец, което е 275 пъти по-малко отколкото заявките в днешния ден за 10 часа.

През 2013 г., когато беше отразена подобна атака, бяха регистрирани общо 12 млн. заявки за цял месец, което е около 44 пъти по-малко от регистрираните днес за 10 часа.

Дистрибутираните атаки от такъв тип се осъществяват чрез дистанционен контрол на милиони компютри, които са предварително заразени със зловреден софтуер, който може да се активира едновременно и да насочва заявки към избрани цели. Тенденцията в последните години в световен мащаб е към увеличаване на броя и интензитета на тези атаки, което налага реализирането на специфични защитни средства, които да позволяват отсяване на легитимни от нелегитимни заявки към публичните интернет страници.

Именно заради това, компанията предварително е осигурила възможно най-ефективната и модерна защита на инфраструктурата от подобни атаки чрез технологии и софтуер, които се използват от институции като Белия дом, например.

Атака от такъв мащаб и с такава продължителност като днешната обаче е без аналог за България и отразяването ѝ, без да бъдат блокирани легитимни заявки от потребители, е сериозно предизвикателство, поясняват от министерството. На помощ на екипите на "Информационно обслужване" АД, компанията, която поддържа и администрира сайта на ЦИК и  отговаря за компютърната обработка на резултатите от Местни избори 2015 и Националния референдум, са се притекли специалисти и водещи IT експерти от службите за сигурност.

Предприетите проактивни съвместни действия за потискане на атаката и възстановяване на нормалната работа на интернет портала на ЦИК са дали резултат и в обедните часове на днешния ден сайтът на ЦИК започва да функционира нормално, с моменти на временно забавяне.

DDoS атаката продължава и към момента, но в следствие на усилията на екипа IT инфраструктурата на компанията приема и обслужва всички заявки за достъп до страницата на комисията, като в пиковите натоварвания е възможно да има забавяния, поясняват от ведомството.

Инфраструктурата, извършваща компютърната обработка на резултатите, е изцяло физически изолирана от интернет. Всички действия върху публичната инфраструктура на дружеството нямат и не могат да имат влияние върху процесите по обработка на секционните протоколи, както в 265-те общини в България, така и в централният изчислителен пункт в ЦИК.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:29 | 08.09.22 г.
fallback