Русия обяви, че е разкрила заговор на чуждестранни разузнавателни агенции да всеят хаос в руската банкова система чрез координирана вълна от кибератаки и фалшиви новини в социалните мрежи за банкрут на банки, предава Ройтерс.
Федералната служба за сигурност на Русия заяви, че сървърите, които трябва да бъдат използвани за кибератаката, са разположени в Холандия и са регистрирани в украинска компания за уеб хостинг, наречена BlazingFast.
Атаките са планирани да започнат на 5 декември, а целите са редица големи банки в няколко руски града, сочи изявлението.
„Планирано е кибератаката да бъде придружена от масови провокативни SMS-и и публикации в социалните мрежи за криза в руската банкова система, фалити и проблеми с лицензите“, гласи текстът. "Федералната служба за сигурност е взела необходимите мерки, за да неутрализира заплахите за руската икономическа и информационна сигурност“.
В изявлението не се посочва разузнавателните агенции на кои страни стоят зад предполагаемия заговор.
Антон Анопричук, директор на базираната в Киев BlazingFast, заяви, че нито Федералната служба за сигурност, нито други разузнавателни агенции са били в контакт с неговата компания. Пред Ройтерс той коментира, че очаква повече информация, така че компанията му да може да разследва случая.
Запитан дали сървърите му могат да бъдат използвани за кибератака, той заяви: „Технически е възможно. Възможно е при всяка хостинг компания, в която можеш да наемеш сървър. Можеш да атакуваш от него и в 99% от случаите се разбира чак след самото събитие“.
Русия е в повишена готовност за посрещането на чуждестранни кибератаки, особено след като американските власти обвиниха Кремъл, че е замесен в хакерските атаки на имейла на кандидата на демократите за президент на САЩ Хилари Клинтън.


Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Откриха мъртъв генерал-майор от ФСБ в оставка в Москва
Неволята кара Германия да загърби безрисковата си финансова култура
Съпротивата срещу центровете за данни вече влияе върху прогнозите на Уолстрийт
Нов ензим може да изтрие десетилетия молекулярно увреждане от тъканите
Tesla, Leapmotor и Xiaomi изтеглят 4 млн. коли в Китай заради опасни дръжки
Седмицата в развитие: Минималната заплата, АЕЦ „Козлодуй“ и пазарите
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
Държавата дава 20 млн. евро за "Евровизия"
България вече няма как да бъде евтина туристическа дестинация
Дакота Джонсън пак е необвързана
Свинаров със странна теория за заглушителя в "Драгалевци"
В кадър: Полиция и ДАНС пред комплекса със заглушителя, а открит ли е въобще?
преди 9 години Като правило техните информации се потвърждават, за разлика от тази на опонентите им която обикновено се опровергава! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ехооо, интернет е на САЩ.Никой рзумен човек, не би предприел мигновена атака в интернет в отговор на такава извършена, от който и да било.Както виждаш, вчера Норвегия е решила да предаде един такъв хакер от КГБ на САЩ, а на русия и остава само да протестира и да има предвид за вбъдеще.Ако САЩ решат да ударят наякой по интернет, то бъди сигурен, че ще бъде направено така, че да не може да се проследи, а не като руснаците .Локализираха дори, къде се намират компютрите им от които са стартирани хакерските атаки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години И преди и сега ЦРУ е мафия.Хванаха ги за топките и стискаааааааааат отговор Сигнализирай за неуместен коментар