fallback

За ползата от „умните“ технологии в градовете

Най-важното е умните решения да навлизат в колкото се може сфери на градското ни ежедневие

09:51 | 05.10.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

„Умните“ технологии и „умните“ хора правят градовете по-сигурни, по-устойчиви, по-привлекателни и приятни за живеене. Около това мнение се обединиха участниците във второто събитие от поредицата инициативи на Посолството на Кралство Нидерландия в България по темата за „Умните градове“ - Dutch Innovation Café (Smart Cities Series 2017).

То събра на едно място Яп Вернер, шарже д'афер на Нидерландия в България, и Йерун Ван Хертум от холандския технологичен клъстер, както и заместник-министърът на икономиката Александър Манолев. Модератор на разговора беше Виктория Тошкова, международен редактор в Investor.bg.

Шарже д'афер Вернер посочи, че през вековете холандците са успявали по креативен начин да решават сложни урбанистични предизвикателства, постигайки висококачествена и добре балансирана жизнена среда. Същевременно дипломатът подчерта, че най-добрият начин за реализиране на иновативните идеи в практиката е сътрудничеството и споделянето на умения.

По покана на посолството и Холандския технологичен клъстър в България гостуваха холандските експерти Том ван Дам от Connekt.nl и Барт Ламот от ICT Netherlands.

Освен тях гостите можеха да се запознаят с проекта “Зелена София” на Столична община, за който разказа Петко Анчев, координатор в “Зелена София" и как и с какви проекти столицата се подготвя да се бори за отличието за най-зелен град в Европа през следващите години.

Каква е причината да говорим все по-често за градска мобилност? И как иновациите в града се случват на практика беше тема на отворената дискусия, но и предизвикателство и към участниците в работилницата по Дизайн мислене за градски иновации. Бяха посочени приоритетни области за развитие, които и според Европейската комисия, са обект на интерес за бъдещо сътрудничество под формата на публично-частни иновационни партньорства, каза зам. министър Манолев. За тях ще бъдат разработени пътни карти за развитие: - Чисти, ефективни, безопасни, тихи и интелигентни пътни превозни средства; - Умна, зелена, с ниска стойност на поддръжката и щадяща климата инфраструктура; - Ефективните модални системи за управление на трафика; - Интегрирани интермодални информационни и управленски услуги; - Гладка логистика; - Интегрирана и иновативна градска мобилност и транспорт.

"Безспорно е, че той (б. р., “един умен град") трябва да предлага иновативни решения в редица области - икономика, мобилност, околна среда, управление, начин на живот и хора и т.н., но превръща ли се в „умен“, ако има резултати само в една от тези области, дори и те да са най-големите достижения в световен мащаб? Мисля, че всички ще се съгласите, че отговорът е „не“. Защото най-важното е умните решения да навлизат в колкото се може сфери на градското ни ежедневие и да подобряват условията за живот за хората“, добави още зам. министър Манолев.

Повече и за първото издание на събитието, ако сте пропуснали, можете да видите тук. Поредицата за “умните градове” се организира от Посолството на Кралство Нидерландия в България, съвместно с Агенцията за иновации Innovation Starter. Investor.bg е медиен партньор. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:41 | 13.09.22 г.
fallback