fallback

Булсатком изстрелва първия български частен сателит през 2016 г.

Инвестицията е за над 150 млн. долара, осигурени чрез кредит от банков консорциум

21:10 | 15.10.14 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

България става първата и единствена засега държава от Източна Европа, в която частна компания ще има сателит. Амбициозният проект е на телевизионния оператор „Булсатком“, който разполага с точка на геостационарната орбита от над три години. Едва сега обаче старозагорската компания договори всички детайли по договора и обяви официално старта на проекта.

Бъдещият български спътник се нарича „България Сат-1“ и ще се произведе от американския концерн Space Systems Loral. Досега тя е изработила множество подобни съоръжения, които излъчват сигнал от разстояние 36 000 километра до повърхността на Земята.

Финансирането е осигурено чрез кредит от страна на банката за експортно ориентиране на САЩ Eximbank и консорциум от европейски банкови институции, воден от Deutsche Bank – Лондон. Сред останалите инвеститори са Citibank, Raiffeisenbank, “Сибанк“ чрез KBC и производителят Space Systems Loral. По думите на единия изпълнителен директор на „Булсатком“ Максим Заяков сумата на проекта е конфиденциална информация по сключения договор, но е малко над сумата, договорена от кредиторите в размер на 150 млн. долара. Българската компания очаква да изплати кредита си в рамките на 7 и половина години. За тази цел около 60-70% от капацитета на сателита ще бъдат отдавани под наем, като вече са проведени разговори сред някои компании, сред които и Romtelekom.

„Когато спечелихме конкурса за орбиталната позиция на България от Комисията за регулиране на съобщенията, не предполагахме, че ще отнеме толкова време да намерим производител и инвеститор. Оказа се, че това не е проста работа“, заяви пред Investor.bg Пламен Генчев, изпълнителен директор на компанията.

„Впоследствие се оказа, че този проект има много аспекти, като строителството и извеждането в орбита, управлението впоследствие. Трябваше да се построят центровете за управление, да се научим да го управляваме, да реагираме при непредвидими ситуации“, поясни и другият изпълнителен директор - Максим Заяков. Единият център за контрол на спътника ще бъде в Полски Тръмбеш, а другият, който тепърва трябва да се изгради, ще се намира в София.

По думите на Генчев една от причините за стартирането на проекта е икономическата му целесъобразност. Досега „Булсатком“ използва под наем гръцкия спътник Hellas, за да разпространява каналите си. Той бе собственост на телекомуникационната компания OTE, която наскоро го продаде на ArabSat.

„Неговият капацитет бе малък и не можехме да предлагаме нови услуги на клиентите си. Освен това ползването на собствен спътник e в пъти по-евтино от наемането на чужд“, поясни пред Investor.bg Генчев. Освен това срокът на годност на този спътник ще изтече до година-две.

„Сега полазваме 5-6 транспондера, можем сега да ги удвоим. Новият спътник би помогнал при по-модерни технологии на компресия на сигнала дори да утроим капацитета на излъчваните канали. Той да се ползва не само за разширение на броя канали, но и за увеличаване броя на каналите с висока резолюция. До няколко години може да предложим и канали с ултрависока резолюция – 4К“, поясни Заяков.

„Ще продаваме част от капацитета в Югоизточна Европа и така ще имаме регионално присъствие, а няма да сме само регионален оператор“, добави той.

Фирмата, която ще изстреля спътника – SpaceX, е била единствена, която е успяла да построи ракета, с която да се изведе спътник, на достъпна цена, допълни още той. Очаква се изстрелването да се осъществи чрез ракета Falcon 9 през първата половина на 2016 г. oт Кейп Канаверал.

„България Сат-1“ ще е базирана на спътниковата платформа LS1300, която осигурява предоставяне на услуги за 15 и повече години. Сателитът ще се захранва от 6 слънчеви панела, генериращи общо 10kW, и ще разполага с 32 мощни транспондера. Покритие ще има над цяла Европа – от Израел до Англия, от Северна Африка до Скандинавските страни, поясниха от компанията.

„Сателитът ще поддържа телевизионни услуги и много други методи за телекомуникации. Много сме доволни, че американското правителство направи необходимото, за да подкрепи финансово „Булсатком“ и „България сат“, заяви от своя страна Бил Уелер, вицепрезидент на Space Systems Loral. 

„Сателитът, който ще изработим и предадем, ще има полезен живот поне 15 години. Ще даваме инженерингова поддръжка за сателита, докато работи. Част от нашата отговорност към клиентите ни е да ги подпомагаме в използването на нашия продукт толкова дълго, колкото е необходимо“, добави той.

В началото на октомври "Булсатком" обяви, че е осигурила допълнително финансиране за инвестицията в мобилната си широколентова мрежа от четвърто поколение - 4G/LTE. Тогава компанията финализира преговорите за заем от международна финансова институция за подкрепа на проекта. Компанията спечели доверието на ЕБВР, която отпусна кредит от 20 млн. евро за четвъртата национална мобилна мрежа.

От "Булсатком" обявиха, че финансирането от ЕБВР ще й позволи да инвестира в най-съвременните технологии и да предложи на клиентите си по-бърз и качествен достъп до широколентови услуги, особено за хората в малките населени места и отдалечените райони.

А в момента България е сред страните с едно от най-слабите покрития на широколентови услуги в ЕС - само 34%, а в районите, отдалечени от големите градове, процентът е много по-нисък.

„Булсатком“ е изцяло българска компания и е най-големият доставчик на сателитна телевизия в страната с пазарен дял от 31,9% и близо 800 000 абоната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:06 | 14.09.22 г.
fallback