Балканската телекомуникационна и медийна компания United Group (новият собственик на Vivacom) обмисля да смени части или цялото си телекомуникационното оборудване от Huawei, залагайки на алтернативни доставчици, в отговор на призивите на американското правителство, предава Ройтерс.
Европейските правителства засилиха контрола върху произвежданото от китайски компании телекомуникационно оборудване за 5G мрежи след натиск от страна на Вашингтон, който твърди, че Пекин използва инфраструктурата на Huawei за шпионаж. Китайският гигант многократно отрече тези обвинения.
United Group, която е собственост на фирмата за дялово инвестиране BC Partners, оперира в няколко държави като България, Хърватия, Словения, Гърция и Сърбия, предлагайки различни услуги, включително мобилни, кабелна телевизия, широколентов интернет и фиксирана телефония.
Много мобилни оператори в Източна и Югоизточна Европа традиционно използваха оборудване от Huawei за своите мрежи, търсейки по-евтина алтернатива на това на Nokia и Ericsson.
„Смятам, че постепенното и премерено преминаване към нещо, което е одобрено от САЩ, е правилният подход, и това е подходът, който обмисляме“, коментира председателят на United Group Никос Статопулос пред Ройтерс.
Но прехвърлянето от оборудването на един доставчик към това на друг обикновено отнема време и струва скъпо.
„Не можем да игнорираме техните желания, но в идеалния свят трябва да получим и финансова помощ (от правителствата) за преминаване към нова инфраструктура, тъй като това ще ни струва милиони долари“, допълва Статопулос, който също така е партньор в BC Partners.
Въпреки тези предизвикателства Huawei запази челната си позиция с 31% дял от глобалния пазар на телекомуникационно оборудване по приходи през 2020 г., сочи информация на компанията за пазарни проучвания Dell’Oro.
„През последните години имахме добро сътрудничество с United Group и се надяваме, че то ще продължи и в следващите години“, коментира говорителка на Huawei.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Кейт Мидълтън впечатли с най-голямата си тиара досега
5 храни, които „събуждат“ женските хормони
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
Индийска анимация: Путин и Моди се возят на мотор и крадат шапката на Тръмп ВИДЕО
Как да общуваме ефективно с партньора?