ByteDance кандидатства в Китай за лиценз за износ на технологии, докато се стреми бързо да сключи сделка с Oracle и Walmart, с която се надява да сложи край на плановете на американското правителство да забрани нейното приложение за кратки видеа TikTok, предава Ройтерс.
Компанията е подала заявление към общинското търговско бюро в Пекин и очаква решението му, обяви тя в онлайн платформата си за новини Toutiao, без да разкрива повече за текущите си преговори за американските си операции.
Документът е подаден около месец, след като за първи път от 12 години Китай ревизира списъка си с технологии, подлежащи на забрана или ограничение за износ. По думите на експерти страната е направила това така, че да има думата за сделката за TikTok. Получаването на предварително одобрение за износ на такава технология може да отнеме до 30 дни.
Говорителят на китайското министерство на търговията Гао Фън коментира пред репортери, че заявлението е получено и ще бъде обработено в съответствие с разпоредбите и процедурите.
ByteDance твърди, че сделката с Oracle и Walmart ще доведе до създаването на отделна американска компания и не включва никакъв трансфер на технологии, макар че Oracle ще има възможност да разгледа изходния код на TikTok в САЩ.
Освен това посочва, че сделката се нуждае от одобрение както от Китай, така и от Съединените щати.
Въпреки това компаниите дадоха противоречащи си изявления във връзка със споразумението, което са постигнали с Белия дом.
ByteDance обяви, че ще създаде американска дъщерна компания, наречена TikTok Global, от която ще притежава 80%. Oracle и Walmart обаче твърдят, че мажоритарната собственост на TikTok Global ще е в американски ръце, в съответсвие със заповедта на Доналд Тръмп от 14 август, с която той изисква прехвърляне на собствеността на TikTok в рамките на 90 дни.
Китайските държавни медии China Daily и Global Times тази седмица заявиха, че няма никаква причина Китай да одобри сделката, която Oracle и Walmart твърдят, че са сключили с ByteDance, определяйки я като „тормоз и изнудване“.
Още новини за технологичните компании можете да научите от видеото на Bloomberg TV Bulgaria.


Времето във Варна на 12 юли 2026
Двама убити при стрелба в Торонто
Честваме паметта на св. Паисий Светогорец
Англия и Аржентина достигнаха полуфиналите на Мондиал 2026
Спартак представи отбора с впечатляващото 7:3 срещу Добруджа
LOL моментът на инженера на OpenAI в основата на делото на Apple
Розовите прогнози за акциите сега се изправят пред теста на отчетите
САЩ започват нови удари срещу Иран, след като Техеран затвори Ормузкия проток
Big Tech удвои дълговото си натоварване до $350 милиарда в разходи за AI
Китайски тестове на ICBM сa новата тревожна реалност в Тихия океан
Continental улеснява максимално маневрирането с ремарке
Не може да бъде: Ducati направи ендуро мотоциклет
Европа слага край и на евтините китайски гуми
10-те най-големи производителя на батерии в света
Duster се превърна в малък Patrol
Кола потегли без шофьора и затисна малко момченце
Утре ще бъде поклонението пред космонавта Александър Александров