Пазарните изследователи от IDC рисуват все по-тъмни краски пред пазара на персонални компютри за следващите години. В последния си доклад "Worldwide Quarterly PC Tracker" те прогнозират постоянно намаляващи продажби до 2018 г.
IDC намали своята перспектива за настоящата година с 2 на сто, а дългосрочната прогноза се свива с почти 1%. Световните PC продажби се очаква да се свият до 295,9 млн. броя през текущата година, съответно до 291,7 млн. броя през 2018 г., спрямо 315,1 млн. продадени компютри през миналата година.
За 2013 г. обаче спадът в размер на 9,8 на сто е по-слаб от очакваното. Първоначално IDC прогнозираше спад от 10,1 на сто. Малко по-доброто представяне през последната година изследователите на пазара оправдават с краткосрочни тенденции, като например смяната на компютри с Windows XP, чиято поддръжка скоро ще бъде преустановена.
IDC ревизира надолу и прогнозата си за развиващите се пазари, тъй като компанията вижда по-слаб икономически растеж и нарастваща конкуренция от страна на смартфоните и таблетите. „Развиващите се пазари бяха основна движеща сила за развитието на пазара на персонални компютри", каза Лорен Ловерде, отговарящ вицепрезидент за Worldwide Quarterly PC Tracker.
„В момента обаче наблюдаваме, че развиващите се региони са засегнати повече от една слаба икономическа среда, виждаме и значителна промяна в навиците на купувачите на техника. Ние очакваме в средносрочен план тези региони да се възстановят и да се представят по-добре от развитите пазари, но ръстът се очаква да се стабилизира по-скоро до нула процента, вместо, както досега, да допринася за увеличаване на продажбите."
Продажбите в развиващите се пазари според IDC ще се свият от 181,9 млн. през 2013 г. до 167,7 през текущата година. До 2018 г. обаче благодарение на преди всичко мобилните продажби те ще се повишат отново до 171,7 млн. броя. За развитите пазари обаче анализаторите предвиждат постоянен спад от 133,3 млн. броя през 2013 г. до 128,2 млн. броя през 2014 г. и 120 млн. за 2018 г.


Френска телевизия представи България като "новият туристически елдорадо" на Европа
Какво представлява Зона 51 и защо продължава да поражда митове за извънземни?
Имотният пазар натиска спирачките: Сделките намаляват, но срив не се очаква
Чуков: 45 % от американските самолети при войната с Иран бяха в Гърция, но предупреждение към тях не последва,
За какви престъпления е лежал в затвора Асен, задържан за отвличането на Наталия?
Когато животът стане инженерство: Науката търси рецептата за създаването му
След чатботовете идва моментът за внедряване на AI агенти в родните фирми
Китай възобновява издаването на лицензи за роботаксита
AI бумът създава недостиг на памет и увеличава цените на чипове и смартфони
Alphabet вдигна капиталовите разходи за 2026 г. до $205 млрд.
Шофьор се опита да влезе в нарисуван тунел
Електрическият Cayenne поддържа темпото на най-големия самолет на света
Всички коли на Tesla получават Starlink
Русия започна да внася бензин... от Индия
Защо не трябва да доливате гориво след автоматичното изключване на колонката
5 плода срещу задържане на излишни течности
Оливия Родриго с ново гадже
Гени на супермодел: дъщерята на Жизел Бюндхен е нейнa по-млада версия
Руснаците недоволни от избора на Драпати за главнокомандващ на Украйна: Той ни мрази!