fallback

Intel ще инвестира 7 млрд. долара в завода си в Аризона

Завършването на фабриката ще се осъществи в следващите 3-4 години и ще създаде 3 хил. нови работни места

08:24 | 09.02.17 г. 5
Автор - снимка
Създател

Американският производител на чипове Intel Corp. възнамерява да вложи 7 млрд. долара в довършването на свой завод в САЩ. Това обяви председателят на Борда на директорите Браян Крзанич по време на среща с американския президент Доналд Тръмп във Вашингтон, предава Bloomberg.

Чрез инвестицията ще се подсили и разшири производственият капацитет в Чандлър, щата Аризона. Завършването на намиращия в строеж от години завод ще се осъществи в следващите три до четири години и ще създаде 3 хил. нови работни места.

С този ход се подкрепя данъчната и регулаторната политика, с която администрацията на Тръмп възнамерява да създаде предимства за местното производство, казва директорът на Intel. Говорител на правителството описва решението на производителя на чипове като „доказателство за успеха на новата икономическа политика" в Съединените щати. 

Нареченият „Fab 42“ завод по-рано бе подкрепян и от предшественика на Тръмп Барак Обама, който го нарече „пример за Америка, която привлича следващото поколение работни места в индустрията“.

Intel и сега произвежда голяма част от продуктите си в САЩ, в заводи в Аризона, Орегон и Ню Мексико. Част от сега обявената инвестиция ще дойде от договорен по-рано бюджет за нови заводи в размер на 12 млрд. долара.

С високопроизводителната си фабрика в Аризона компанията възнамерява да форсира завършването на следващото поколение чипове. От години Intel се опитва да се освободи от зависимостта си от спадащия PC пазар. Затова производството се насочва по-силно към центрове за изчисления и облачни услуги. През април 2016 г. компанията обяви, че в рамките на преосмислянето на бизнеса си ще съкрати 12 хил. работни места. Към края на 2016 г. концернът имаше 106 хил. служители, половината от които са в САЩ. 

Огромните централи, нужни за да се направи производството на полупроводници икономически конкурентно, не изискват огромен брой персонал. Заводите за чипове са сред най-автоматизираните фабрики на планетата. Тяхната огромна цена - повече от 5 млрд. долара за съоръжение от модерен вид, е заради оборудването им с автоматизация. Intel, както и другите производители, обикновено локализират заводите си в области, в които могат да получат данъчни облекчения, за да компенсират част от сериозните разходи.

Редица компании вече рекламираха своите инвестиции в САЩ от влизането на Доналд Тръмп в Белия дом. Новият американски президент настоява за повече производство и работни места в страната. Често обаче става дума за известни от по-рано проекти.

През декември главният изпълнителен директор на IBM Джини Ромети заяви, че компанията планира да наеме около 25 хил. души в САЩ и да инвестира 1 млрд. долара през следващите четири години – съобщение, направено в навечерието на срещата на лидерите на технологичната индустрия с Тръмп. В навечерието на встъпването си в длъжност президентът получи ангажимент и от оператора Sprint Inc., който ще създаде или върне 5 хил. работни места в САЩ – част от обявен по-рано план на базирания в Япония собственик SoftBank Group.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:43 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Хардуер виж още