fallback

Малкият болт, който показва защо iPhone няма да е „Assembled in U.S.A.“*

Apple откри, че никоя друга страна не може да мине Китай по мащаба, възможностите, инфраструктурата и ниските разходи

13:22 | 30.01.19 г. 11
Автор - снимка
Създател

Още преди американският президент Доналд Тръмп да поиска от Apple преди около година в своя реч „да започне да прави проклетите компютри и неща в тази страна", компанията беше опитала през 2012 г.  да подобри имиджа си с лозунга и надписа "Made in USA". Тогава главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук обяви, че новият Mac Pro ще бъде произвеждан изключително в САЩ. В крайна сметка „произвеждането“ се превърна в „сглобяване“ на устройствата в Тексас. Както в Баховица например до преди години „сглобявахме“ колите на китайския концерн Great Wall.

В случая на Apple това означаваше, че повечето от компонентите все пак се произвеждат в Китай и само се сглобяват в Тексас. Но дори и това очевидно надцени местните индустриални възможности.

Според материал на New York Times концернът е трябвало да отложи доставката на високопроизводителните цилиндрични компютри, тъй като местният доставчик не е могъл да произведе повече от 1000 болта на ден дори по време на изпитателната фаза. Когато е започнал масовото производство, Apple е купил винтовете от Китай, се пояснява в материала.

Дефицитът на болтове е само един от няколкото проблема, които са забавили доставките на Mac Pro с месеци, съобщават източниците на New York Times. Едва през декември 2018 г. високопроизводителният компютър най-накрая излезе на пазара. Трудността да може да се изгражда сравнително малък брой компютри в Тексас илюстрира какво би очаквало Apple, ако премести значителна част от продукцията си от Китай в САЩ, пише вестникът. Apple е открила, че никоя друга страна не може да мине Китай по мащаба, възможностите, инфраструктурата и ниските разходи. Със сигурност не и САЩ.

„Възможностите тук са просто невероятни", заяви изпълнителният директор на Apple Тим Кук по време на конференция в Китай в края на 2017 г. За да се произведат продукти на Apple, има нужда от най-добрите машини и хора, които знаят как да го направят. „В САЩ можем да проведем широка среща на инженери по инструментите и не съм сигурен, че можем да запълним една стая", каза Кук. „В Китай можете да запълните няколко футболни игрища с тях".

Окончателното сглобяване на допълнителното оборудване в САЩ в бъдеще е повече от малко вероятно, и то не само заради липсата на индустриални възможности в страната. Това е трудоемката част от производството, поради което разходите за труд играят решаваща роля. Apple плаща не просто местната минимална заплата от около 2,10 долара на час, но около 3,15 долара за час, пише New York Times. В САЩ компанията ще трябва да плаща за подобни работни места много по-високи заплати. Така Mac Pro ще стане не само един от най-мощните, но и един от най-скъпите компютри.

Пропилените възможности рядко се връщат. Питайте някой срамежлив влюбен, несъбрал смелост да демонстрира чувствата си. Прилъстен и изоставен се е оказал собственикът на компанията, който е трябвало да доставя винтовете на Apple. През 2002 г. той все пак е успявал да осъществи доставките. Но тогава производството на винтове е мигрирало в Китай и търсенето е спаднало. Затова собственикът на компанията е заменил машините за масово производство с прецизни машини за поръчкови продукти. В крайна сметка Apple е можела да има 28 000 винта, но не такива, каквито е желаела. Не всички винтове са били доставени наведнъж, а на 22 отделни пъти, като понякога дори самият шеф на фирмата е доставял частите със колата си.

Бивш мениджър на Apple казва пред The New York Times, че в Китай е имало цяла стая, пълна с хора, които да се уверят, че всички необходими материали са готови за производство. В Тексас за всичко това е отговорен един, често претоварен служител.

И това не е всичко. В Китай почти няма ограничения за работното време. Въпреки че Apple също се опитва да определи по-високи стандарти на работа, хората във фабриките често се експлоатират, а работните смени често са до изтощение.

Все пак Apple би могла да произвежда повече продукти в САЩ, ако инвестира много пари и време, като се фокусира повече върху автоматизацията и висококвалифицираните инженери, а не върху голям брой нископлатени служители, казва професор Сюзън Хелпър от Case Western Reserve University в Кливланд пред New York Times. Правителството и промишлеността би следвало според нея да поемат своята част – чрез обучения и подходящата инфраструктура на доставчиците.

Въпреки че Mac Pro все още се произвежда в малък обем в Тексас от 2013 г. насам, малко вероятно е Apple да сглобява повече устройства в САЩ. Въпреки това Apple пише в неотдавнашно съобщение за пресата, че през 2018 г. е платила около 60 млрд. долара на малко под 9000 американски доставчици – с 10% повече спрямо предходната година. Тя поддържа над 450 000 работни места в САЩ. По-конкретно Apple цитира в съобщението си Corning, която произвежда стъклата за iPhone и iPad, но също така и за много други смартфони, както и Finisar, която произвежда лазерната технология за лицево разпознаване.

Така че едно е ясно: Компаниите със специални ноу-хау и възможности имат бъдеще, тези, които залагат на трудоемкото масово производство – не. Това важи за САЩ, но и за Европа. И за България.

* Assembled in U.S.A. - Сглобено в САЩ. 

Още технологични новини вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:28 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Хардуер виж още