Южнокорейският технологичен гигант Samsung Electronics обяви, че ще инвестира 171 трлн. вона (151,10 млрд. долара) в несвързани с паметта на устройствата чипове до 2030 г., повишавайки предишната си инвестиционна цел от 133 трлн. вона, обявена през 2019 г., предава Ройтерс.
Samsung се конкурира с по-големи играчи като тайванската TSMC за договори за производството на чипове и с Qualcomm за мобилни чипове.
Технологичният гигант планира да ускори проучванията и развитието на процесите по производство на напреднали чипове и създаването на производствени линии, обяви той в изявление.
Компанията за електроника допълни, че нейната трета производствена линия в Пионгтек, южно от Сеул, ще бъде завършена през втората половина на 2022 г.
Новините от Samsung се появяват в момент, в който светът се бори с недостиг на чипове, който дава възможности за развитие на редица компании в сектора. Редица страни по света, включително САЩ, Тайван, Китай и държавите от Европейския съюз, се насочиха към мащабни инвестиции в технологии за полупроводници в отговор на кризата.
Първоначално дефицитът на чипове засегна автомобилната индустрия, но след това постепенно се пренесе и в други сектори. В момента от него страдат производството на бяла техника, производството на смартфони и друга електроника.


През летния туристически сезон служители на Жандармерията - с наряди на летището във Варна
Флора „Варна“ 2026 превръща центъра на града в цветна градина
Кардиолог от Варна влиза в парламента на мястото на новия областен управител
34-годишен открадна кутия с дарения от магазин в центъра на Варна
Депутатите приеха на първо четене втората порция мерки за овладяване на цените
Amazon внедрява Alexa и AI в лентата за търсене при пазаруване
Политическата криза във Великобритания тревожи купувачите на облигации
Си към Тръмп: Имаме повече общи интереси, отколкото различия
Тръмп към Си: Имаме фантастични отношения
Защо ЕЦБ вероятно няма да повиши лихвите през юни
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Мел Гибсън пак с младо гадже - 44-годишна моделка
Заради високи цени: Глобиха гръцка компания с 1,7 млн. евро
Спецакция срещу имотните измами: Задържани са знакови лица, сред тях - Джеймса
Проблеми в транспорта: Липса на кадри, остарял автопарк, лошо заплащане