fallback

Apple ще свие производството на iPhone заради дефицита на чипове

Времето за изпълнение в индустрията на чиповете се е увеличило за девети пореден месец до средно 21,7 седмици

10:47 | 13.10.21 г. 4
Автор - снимка
Създател

Американският технологичен концерн Apple вероятно ще намали прогнозираните си производствени цели за iPhone 13 за 2021 г. с цели 10 милиона бройки, тъй като продължителният недостиг на чипове засегна водещия му продукт, предава Bloomberg, позовавайки се на запознати източници.

Очакваше се компанията да произведе 90 милиона броя от новия модел iPhone през последните три месеца на годината, но сега тя е казала на производствените партньори, че общата бройка ще бъде по-ниска, тъй като Broadcom Inc. и Texas Instruments Inc. се затрудняват да доставят достатъчно компоненти, твърдят пожелалите анонимност източници.

Технологичният гигант е един от най-големите купувачи на чипове в света и определя годишния ритъм на веригата за доставки на електроника. Но дори и със силната си покупателна способност, Apple се бори със същите проблеми в доставките, които причиниха хаос в индустриите по целия свят. Големите производители на чипове предупредиха, че търсенето ще продължи да изпреварва предлагането през следващата година и потенциално след това.

Apple получава части за дисплеите си от Texas Instruments, докато Broadcom е нейният дългогодишен доставчик на безжични компоненти. Един потенциален недостиг на чиповете на TI за най-новите iPhone е свързан със захранването на OLED дисплея. Apple също така е изправена пред недостиг на компоненти от други доставчици.

Представителите на Apple и TI са отказали коментар. Broadcom не е отговорила на искането за коментар.

Акциите на Apple поевтиняха с 1,6% до 139,27 долара в края на търговията във вторник, след като Bloomberg съобщи за новината. Цената на акциите бележат ръст от 6,6% от началото на годината до края на сесията във вторник. Стойността на книжата на Broadcom и TI също се понижи в следборсовата сесия.

Недостигът вече тежи върху способността на Apple да доставя новите модели на клиенти. IPhone 13 Pro и iPhone 13 Pro Max бяха пуснати в продажба през септември, но поръчките няма да се обработват поне около месец. А новите устройства са посочени като „в момента недостъпни“ за вземане в няколко от магазините на компанията. Партньорските оператори на Apple също отчитат подобни закъснения при доставките.

Текущите поръчки се очаква да бъдат доставени около средата на ноември, така че Apple все още може да достави новите iPhone на потребителите навреме за решаващия празничен сезон. Очаква се тримесечието в края на годината да бъде най-големият продажбен етап от годината за Apple, генериращ приходи за около 120 милиарда долара. Това би било ръст с около 7% в сравнение с година по-рано - и повече пари, отколкото Apple генерира през цялата година преди десетилетие. Broadcom няма свои собствени заводи и разчита на производители на чипове като Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., за да произвежда своите продукти. Texas Instruments произвежда някои чипове сама, но разчита и на външно производство. Това означава, че те са част от все по-предизвикателната борба за осигуряване на производствен капацитет в TSMC и други леярни за чипове. Самата Apple е клиент на TSMC - всъщност тя е най-големият клиент за компанията. Apple използва компанията за производството на своите процесори от А-серията, но те засега не са застрашени от недостиг.

Има признаци, че дефицитът на чиповете се задълбочава. Времето за изпълнение в индустрията - разликата между подаване на полупроводникова поръчка и доставката - се е увеличило за девети пореден месец до средно 21,7 седмици през септември, показват данни на Susquehanna Financial Group. 

За да подпомогне разплитането на веригите на доставки, Министерството на търговията на САЩ иска от световните производители на чипове да отговорят на набор от въпросници до 8 ноември, но тези усилия са изправени пред съпротива от законодателите и държавните ръководители в Тайван и Южна Корея.

Министърът на търговията на САЩ Джина Раймондо писа в Twitter по-рано тази седмица за предложен план от 52 милиарда долара за подпомагане на производството на чипове в САЩ. Японският премиер Фумио Кишида също заяви, че ще работи за създаването на база за производство на чипове в страната си.

А отделно от всичко това и продължителната енергийна криза в Китай може да допринесе за главоболието на производителя на iPhone. Доставчикът на Apple TPK Holding Co. заяви през миналата седмица, че дъщерните дружества в югоизточната китайска провинция Фудзиен променят производствения си график поради ограниченията на местното правителство в електрозахранването. Това се случва по-малко от две седмици, след като и поддоставчикът на iPhone Pegatron Corp. предприе мерки за пестене на енергия. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:35 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Хардуер виж още