Apple е подкрепила временните откази от налагане на мита върху Apple Watch и компоненти за Mac Pro, сочи информация на уебсайта на търговския представител на Съединените щати, пише CNBC.
Подадените от компанията декларации са публична стъпка в процес, който може да възстанови предоставеното от правителството изключване от 7,5-процентните мита върху вноса на Apple Watch и 25% върху компонентите за Mac Pro. Те са обект на мита, защото се внасят от Китай. Най-важният продукт на Apple – iPhone, не е обект на подобно облагане.
Този ход е напомняне, че компаниите все още се борят с митата, наложени по време на администрацията на Доналд Тръмп в разгара на търговската война с Китай, особено след като повечето изключения трябваше да изтекат в края на 2020 г. или в началото на тази година.
Завършените Apple Watch и част от компонентите за Mac Pro са сред внасяните продукти, които са засегнати. Apple Watch е основен продукт за Apple, който продаде над 30 млн. бройки миналата година по данни на Counterpoint Research, докато Mac Pro е компютър от висок клас, който струва 6000 долара и повече.
Американският търговски представител заяви през октомври, че ще обмисли възстановяване на някои изключения като ще разгледа всеки случай отделно, особено ако продукт може да се доставя само от Китай. Освен това призова компаниите, които подкрепят изключенията, да отговорят на въпроси, включително дали продуктите могат да бъдат произведени в Съединените щати или в други държави, но не в Китай.
Окончателното производство на продуктите на Apple се случва почти изцяло в континенталната част на Китай, въпреки че Apple полага усилия да диверсифицира производствената си база.
В документите относно митата върху Apple Watch Apple посочва, че продуктът е „проектиран в САЩ умен часовник“, който трябва да получи изключение, защото е широко използван от потребителите за мобилна свързаност и здравни приложения.
Apple твърди, че часовникът „в момента е достъпен от трети страни в ограничени количества“, което предполага, че компанията е тествала производство извън Китай.
Apple също така подкрепя изключенията на седем компонента за Mac Pro, включително тракпадове, мишка, захранване и платки. В документите си Apple посочва, че компонентите не се предлагат от източници извън Китай и са сложни, като се правят по поръчка.


Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест
Двата икономически стълба, които поддържат Русия на Путин, може да се сринат
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
преди 4 години Ползвам продукти на apple още от 1986-та годинахахахахахахахахахахаха, и продължаваш да ги ползваш даже след като се прероди ??? Не мога да повярвам! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Така е :) Аз лично съм много доволен ! Ползвам продукти на apple още от 1986-та година :) Честно да си кажа нямам нито един повреден до момента !Даже и такива на по 20-30 години все още работят ! Добре ,че взех и акции на време... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ми махнете завода от Китай и няма да плащате мита бе, кво ревете?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години $6000 струва най-осакатената база ... топ версията струва $54000 ... :))) ... и за изминалото тримесечие са продали малко над 7млн броя ... тия са машина за пари ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ей затова някои са милиардери, а народа е беден. Кражба от данъци се нарича. отговор Сигнализирай за неуместен коментар