IPhone 14 е бил най-продаваният смартфон в света през първата половина на годината, твърди компанията за пазарни проучвания Omdia. Данните отразяват промяната в потребителските навици за покупка към най-високия клас устройства на пазара и отдръпване от телефоните от нисък до среден клас, пише CNBC.
За периода от януари до края на юни iPhone 14 Pro Max е продал 26,5 млн. бройки – най-много от всички модели на всеки производител – в сравнение с 21 млн. броя продадени iPhone 14 Pro.
Това показва докладът „Smartphone Model Market Tracker – 2Q23” на Omdia, който проследява продажбите на различни модели телефони.
Apple отговаря и за четирите най-продавани модела, като iPhone 14 заема трето място с 16,5 млн. бройки, а iPhone 13 – 15,5 млн. бройки.
Според доклада има забележителна разлика в това кои телефони заемат най-голям дял от целия пазар в последните години.
Миналата година iPhone 13 беше най-продаваното устройство на пазара, което показва, че потребителите все още са купували водещи устройства от базово ниво, а не от още по-горния клас.
Тази година iPhone 14 Pro Max, най-скъпият модел на Apple, обаче взе първата позиция. Това отразява нарастващото изместване сред потребителите към по-високия сегмент на пазара.
Смартфоните не претърпяха много драстични промени през последните няколко години, а производителите избират да предлагат по-несъществени актуализации, като се фокусират предимно върху новъведенията в камерите или в по-мощните чипове.
Това доведе до общо отдръпване на потребителите, когато става дума за смартфони, които днес са основни устройства, както за работа, така и в личния живот.
Високите цени от по над 1000 долара, на които се предлагат високия клас телефони на компании като Apple, Samsung и Xiaomi, също накараха част от хората да не бързат да купуват водещи телефони като цяло.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
преди 2 години До: Dani_2077И флагман да вземеш ,5 години са много ,най-скъпите телефони са с най-много проблеми отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Има смисъл погледнато дългосрочно - взимаш скъп телефон/"флагман" и го ползваш 5 години без проблеми. Иначе ще купиш 2/3 "евтини" ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: cyclop ... хех ... папагалче-фейконафффтче ... много точно , ти нямаш смислен коментар , само "чишкаш" ... деввва и дечкото вдебилен ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Излагате се, политкомисарчетата. Където и да чишна, тичате да душите и да лижете отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: cyclop съгласен, много сте... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: cyclop ... кисело е гроздето ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Глупавите хора са мнозинство. Съответно, който телефон би бил най-глупавият избор - той е "номер едно". отговор Сигнализирай за неуместен коментар