fallback

Стимули за бизнес средата биха повишили доходите и пенсиите според финансист

Държавната политиката сега е концентрирана върху фискални мерки за запълване на дефицитите, казва Юлиан Войнов

17:28 | 23.10.16 г.

Държавната политиката в областта на пенсионното осигуряване не е за създаване на условия за увеличение на заплатите и съответно пенсиите на хората, а за предприемане на фискални мерки за запълване на дефицитите, които се образуват в общественото осигуряване. Това каза финансистът Юлиан Войнов в предаването „Клуб Инвестор“ на Bloomberg TV Bulgaria.

„Ако се проследи динамиката на бюджетните разходи през годините се вижда, че се отделя много сериозна част за социални дейности“.

На въпрос как трябва да се преодолее перманентното състоянието на недоимък в уязвимите социални слоеве, което съществува въпреки големия процент бюджетни разходи за социални дейности, Войнов каза: „Отговорът не трябва да се търси в повишаване на разходите, или в повишаване на приходите, или в структурни промени, въпреки че това е някакъв вариант, но по-важният елемент в цялостната политика, която държавата трябва да провежда, е увеличаване на бизнес активността. Подобряване на бизнес средата".

„В момента държавната политика е съсредоточена към това да осъществява много сериозен контрол върху бизнеса. Това не дава добра възможност за стимулиране на факторите за производство и това води до ниско заплащане на работниците и служителите и ниски пенсии“.

Очакването за ръст на БВП за 2017 г. е увеличено спрямо предишната прогноза, каза още гостът, коментирайки Бюджет 2017.

"Беше заложено 2,1%, а сега са заложени - 2,53%. От това, което се вижда и на базата на прогнозите за предишната и следващата година може да се допусне, че очакване между 2,5% и 3% e реалистичнf", посочи финансистът.

Още от разговора вижте в сайта на Bloomberg TV Bulgaria

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:20 | 03.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още