fallback

Стоян Панчев: Ограничаването на кеша е престъпление срещу демокрацията

Банковата система в момента е "гладна" за приходи и не може да печели достатъчно от основния си бизнес, твърди председателят на Българско либертарианско общество

10:49 | 18.09.17 г. 3

Въпреки отхвърлянето от парламента на идеята за ограничаване на кешовите разплащания едва преди няколко месеца, Министерство на финансите (МФ) отново се опитва да прокара идеята - този път през Закона за ДДС, с което може да се каже, че извършва престъпление срещу демокрацията. Това коментира председателят на Българско либертарианско общество (БЛО) Стоян Панчев в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

По думите му банките са едни от играчите, които биха спечелили от прокарването на тази мярка. Голяма част от плащанията, следвайки новите тавани, ще трябва да минават през банковата система, която в момента е "гладна" за приходи и не може да печели достатъчно от основния си бизнес заради отрицателните лихви и ниското търсене на кредити, обясни икономистът. 

Припомняме, че през миналата седмица финансовото министерство публикува на интернет страницата си пакет от промени в Закона за ДДС, сред които и нов таван на плащанията в брой – всичко над 5 хил. трябва да минава по банков път.

Министърът на финансите Владислав Горанов се опита да ограничи кешовите разплащания още по време на втория кабинет на Бойко Борисов. В края на миналата година беше предложено до 2019 г. таванът да падне до 1 000 лв., но идеята не получи подкрепа в Народното събрание и срещна сериозен обществен натиск. В крайна сметка се запази сегашният праг от 10 хил. лв.

Според МФ мярката ще стимулира текущото отразяване на паричните потоци чрез първични счетоводни документи и ще намали разплащанията в брой по сделки между лицата, участници в стопанския оборот.

Вижте още във видеото.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:53 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още