Турският президент Реджеп Ердоган е заинтересован да приложи един нов принцип за попълването на хазната - да продава сигурност срещу пари. Това заяви в ефира на Bloomberg TV Bulgaria арабистът проф. Владимир Чуков. Според него, ако Ердоган продължава да действа по същия начин, ще загуби идващите след 2 години президентски избори в Турция.
Чуков коментира Истанбулския канал и неговото значение, като отбеляза, че това е мегапроект, чието изпълнение ще отнеме шест години, а финансовите му измерения не са много ясни - около 10-15 млрд. долара. “Ердоган ще се опита да си набави тези огромни средства от Запада - от европейските данъкоплатци”, отбеляза арабистът.
“Истанбулският канал ще превърне Черно море в плацдарм на много силно повишено напрежение... От Москва се опасяват, че ако този канал стане факт, то членството на Украйна и Грузия в НАТО ще е много по-лесно”, обясни експертът.
“128 млрд. долара са изчезнали от турския резерв за две години по време на управлението на зета на Ердоган. В момента се счита, че Турция е останала с резерв не повече от 10 млрд долара”, обясни Чуков.
“На този етап е по-добре Турция да бъде по-близо до Запада, отколкото да е по-близо до Русия, особено на фона на провеждащите се преговори със съседен Иран... По-добре с Турция да продължават някакви шикалкавения, но тя да не се присъедини към този антизападен блок”, смята гостът.
Арабистът се спря и на напрежението в Иран. Той посочи, че паралелно на преговорите във Виена за възстановяване на ядрената сделка се водят още няколко конфронтации, включително между Иран и Израел, в Сирия, в Ирак, във водите на Персийския залив.
“В Израел по-скоро доминира мнението, че САЩ не трябва да се връщат на масата на преговорите и всичко подписано ще бъде срещу държавата Израел. Има по-малка група, която смята, че споразумението няма алтернатива, но трябва да се измени”, разказа Чуков.
“Съюзниците на САЩ се опитват да постигнат ползи от ситуацията около Иран, добави той”.
Гостът коментира и изтеглянето на САЩ от Афганистан. По негови думи това може да повтори историята от 1996 г. и талибаните да се върнат на власт.
“Движението на талибаните е много по-мощно, за да бъде сравнявано с Ислямска държава, особено в сегашното ѝ състояние”, подчерта той.
По отношение на възможността Русия и Китай да действат заедно срещу новата администрация във Вашингтон арабистът изрази съгласието си, отбелязвайки, че подобно нещо се е случвало и преди.
“Ако има синхронизиране на усилията на западните партньори, съвсем нормално е подобен тип отговор да дойде от двете големи страни като Русия и Китай. Случайности няма”, добави Чуков.
Целия разговор вижте във видео материала на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.


Във Варна ще строят нова ясла в район "Младост", ремонтът на ДЯ "Щурче" започва през юли
Отстраняват кмета на район "Одесос" ако се докаже злоупотреба с власт
Има избран изпълнител за доставка на подземните контейнери във Варна
От "Възраждане - Варна" са възмутени от българската песен на Евровизия
От "Активни потребители" поставят под въпрос ефекта от новите мерки срещу инфлацията
Mythos може да е заплаха, но AI ускорява еволюцията на банковите услуги
Капитал има, но не и навик: защо българите рядко инвестират у нас
„Хелиос Марин“: Искаме да сме нещо като Tesla при яхтите
Цветан Цеков: Надценките по веригата държат храните у нас сред най-скъпите в ЕС
Китайците посрещнаха Тръмп с AI колажи и надежда за сътрудничество
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Трик с пластилин почиства боята перфектно
Десето заседание по делото за смъртта на Сияна: Искат нови доказателства по експертизата
БСП ще брани от забрава Паметника на Съветската армия
4.7 по Рихтер удари Централен Иран
Колко струва охраната на високопоставени лица
Бившата на Владимир Кличко разкри, че е бисексуална