fallback

Как Литва ядоса Китай?

ЕС логично мълчи по казуса, защото не иска да има напрежение между Европа и Китай, твърди анализатор

09:34 | 02.09.21 г. 6

Литва вбеси Китай, след като от началото на лятото най-голямата от трите балтийски държави и Тайван започнаха стъпки към установяването на официални отношения. Отношенията между двете страни се влошиха, след като Китай отзова посланика си в Литва поради намерението на Вилнюс да открие представителство на Тайван в страната.

С това си действие Китай иска да покаже, че няма да толерира подобни дипломатически маневри, защото стъпките от страна на Литва по някакъв начин биха изложили на риск китайските икономически интереси. Това сподели пред Bloomberg TV Bulgaria международният анализатор д-р Искрен Иванов. 

Той допълни,че в исторически план когато една държава има претенции за велика сила и когато започва да се глобализира, особено в отношенията с останалите главни сили, винаги има напрежение.

“На второ място, нека не забравяме, че Литва е външна граница на НАТО и като такава тя има стратегическо значение за Русия, която пък е китайски съюзник“, добави Иванов.

По думите му страните членки на ЕС си дават ясна сметка, че Китай, като основен икономически партньор на интеграционната общност, вече може да поставя доста въпроси, които да задават дневния ред на европейските институции.

Д-р Искрен Иванов коментира още, че ЕС логично мълчи по казуса, защото не иска да има напрежение между Европа и Китай.

“Европа в момента е зависима икономически от Китай и то повече от всякога”, допълни той.

Литва, за разлика от други европейски държави (Франция и Германия например) е много по-зависима от САЩ заради границата си с Русия. Което, по думите на госта, може би е накарало политическия елит в Литва да предприеме тази рискована стъпка.

Целия разговор можете да гледате във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:57 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още