Основните новини от последните седем дни са свързани с петролното ембарго спрямо Русия и със страховете от рецесия. Двете новини се неутрализират. Страхът от рецесия бута цените надолу, а перспективите за ембарго - нагоре. В краткосрочен план волатилността е дирижирана от това, но в дългосрочен от няколко месеца насам имаме дефицит и той ще продължи и ще бъде основна движеща сила на пазара. Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria Борис Петров, собственик на FXTrading и финансов анализатор в Admiral Markets.
Относно новините за инфлацията в САЩ и влиянието им върху петролния пазар събеседникът обясни, че темата е разнопосочно тълкувана от различните анализатори. "Някои казват, че това е пикът, а други казват, че ще продължим нагоре. Тази новина имаше краткосрочно влияние върху пазара, но не и основополагащо. По-скоро тя показва, че централната банка ще продължи да затяга лихвите по декларирания начин, което събужда страховете от рецесия", уточни гостът.
"Опасността от рецесия е единствената сила, която в момента удържа цените на петрола", категоричен бе той.
Не е голяма вероятността да се стигне до единодушие в ЕС за налагане на петролно ембарго, добави още Петров.
"Видяхме, че и нашето правителство поиска отсрочка, и Словакия, в Чехия също се чуваха подобни гласове за отсрочка. Сега се говори, че ембарго може да влезе в сила от края на годината или след шест месеца, което е някакъв вид отсрочка, но е по-скоро политическо говорене", добави експертът.
Вижте целия коментар във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.


"Войната" по пътищата взе три жертви за последните 24 часа
Всички зони за къпане във Варненска област са с отлично качество
Дете и баща му пострадаха при падане от атракционна люлка
Варна отбеляза 100-годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Условията за туризъм в планините са добри
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Инцидент с атракцион в Антоново: Баща и дете паднаха от люлка на панаир
Божанов: Управляващите си играят с огъня
Редом до Левски: Магнити с лика на Тодор Живков се продават за 1 евро във Враца
Гуцанов: Това, което става във Варна, е върхът на айсберга
преди 4 години Гошо, и днес цените държат 3лв/л за бензин/дизел и 1.6лв/л за газ. Не виждам да са поевтинели.... khao 5., по времето на соц-а се караше масово с 'държавен' бензин, от него по-безплатен нямаше :) Колкото до летуването - днес сме на Златните. Слънце, плаж, коктейли, украинки като фотомодели - рай! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Вчера 106$, днес 110$. Бута бута и ни го набутва... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ти не се радвай много, че укри има и по нашето черноморие, а както чувам май туристите не са много въодушевени да споделят едни хотели с наглите и масово отменят почивки. Така, че си вземи вазелин като отиваш на море. Маже да ти спести много болка. ;-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години пак е по евтино от през соца... пък и заплата ми вдигнаха, заради инфлацията... тук сме супер, идва лято, море.... вие в русия къде ще летувате? на фронта да ви шииибат украинците или в сибир да чукате камъни за вожда? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Днес барела се търгува вече за левче! А бензина го сипват без пари! Скоро ще започнат да ни плащат, че ги освобождаваме от товара! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години За сега 3лв отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години В събота се оформя да зареждам гориво. Та... ще проверя тогава колко надолу отиват горивата(според експерт Петров), дай Боже... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Боби - ембарго - нъцки. Засега опитите на ЕС да си осигури алтернативни доставки, удрят на камък: ОПЕК играе на страната на Русия... отговор Сигнализирай за неуместен коментар