fallback

Проектът за газов хъб ще се развива независимо от обстоятелствата

Хъбът "Балкан" може да започне да работи и без руски газ, но на по-късен етап това ще попречи на неговата конкурентоспособност, според експерт от ЕК

14:04 | 06.09.16 г. 9

Проектът за газовия хъб "Балкан" ще се развива независимо от това какво се случва със "Северен поток” 2 или "Турски поток", независимо от обстоятелствата, каза днес Клаус-Дитер Борхард, началник на "Вътрешен енергиен пазар" в Генералната дирекция "Енергетика" на Европейската комисия (ЕК).

Борхард, заедно с вицепремиера Томислав Дончев и министъра на енергетиката Теменужка Петкова, посети компресорната станция "Провадия" край Варна, предава БТА.

По думите му е добре и руската страна да се включи в проекта, защото “колкото повече ликвидност има, толкова по-добре”. Борхард посочи, че хъбът може да започне да работи и без руски газ, но на по-късен етап това ще попречи на неговата конкурентоспособност.

До 9 ноември в ЕК трябва да бъде представено предложението за извършване на предпроектни проучвания за реализацията на газовия хъб, а след това може да бъде осигурено и финансиране, допълни Борхард.

Той потвърди, че Комисията е готова да участва в тристранни срещи между България и други заинтересовани държави за изграждането на хъба, независимо дали става дума за Русия, Турция или друга страна. Това е проект не само на ЕК-България, а е за целия регион, посочи Борхард.

Той каза още, че за осигуряване на газовата свързаност между държавите в региона могат да бъдат ползвани различни европейски финансови механизми. По думите му средства могат да получават както проекти на страни-членки на Европейския съюз (ЕС), така и на държава членка и нейна съседка, която не е в Съюза. 

Газопреносната инфраструктура, с която разполага България, е абсолютно надеждна и ще бъде гарант за реализацията на проекта за газов хъб, допълни енергийният министър Теменужка Петкова.

Тя коментира, че на наша територия се намират 80 на сто от компресорните станции в целия регион.

Петкова припомни, че непрекъснато се работи за подобряване на инфраструктурата. Газопреносният оператор "Булгартрансгаз" ЕАД вече е приключил първия етап от програмата за модернизация на транзитната газопреносна мрежа на стойност 220 млн. лева.

За изпълнение на втория етап от програмата, който включва модернизация на три компресорни станции, са необходими около 140 млн. евро. За финансирането България ще разчита и на подкрепа от ЕК, каза още Петкова. По повод договарянето между Русия и Турция за "Турски поток" вицепремиерът Томислав Дончев посочи, че това няма никакво отношение към проекта за газовия хъб "Балкан". Това не са конкурентни проекти, както и хъбът не е продължение или алтернатива на "Южен поток", посочи Дончев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:01 | 14.09.22 г.
fallback