fallback

Американски консорциум и EDF с оферти за АЕЦ „Белене“, твърди експерт

Единственият начин да си възстановим парите, вложени в проекта досега, е да построим централата, смята Станимир Георгиев

09:53 | 28.11.16 г. 11
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Има поне две оферти за проекта АЕЦ „Белене“, твърди изпълнителният секретар на „Булатом“ Станислав Георгиев.

Пред БНР той уточни, че едната е на „американския финансов консорциум“, за който потвърди и енергийният министър Теменужка Петкова. Другият кандидат да изгради централата е френската EDF, стана ясно от думите на експерта.

„За мен лично EDF е по-приемлива – това е еквивалента на НЕК във Франция, който оперира 54 блока и има стабилно финансово състояние", категоричен е Георгиев.

Според него компанията има възможност за дългосрочни инвестиции и е отлична възможност за страната ни.

Георгиев посочи, че все още не е ясно в какво състояние е оборудването за АЕЦ „Белене“, което се съхранява в Русия. Затова и не се говори активно за продажбата на проекта на частен инвеститор, макар и интерес да има от няколко месеца.

България трябва да се разплати с Росатом за оборудването за централата до 15 декември, за да избегне плащането на допълнителните лихви – от произнасянето по арбитражното дело до момента на плащането. Но дори и да се наложи да платим тези лихви, цената за двата блока е много изгодна, смята Георгиев. „Ако трябва да купим същото оборудване в момента, трябва да платим два или три пъти повече“, смята той.

"Единственият начин да си върнем парите, които са вложени в проекта досега, е да бъде построена централата", категоричен е Георгиев.

Той посочи, че с изграждането си АЕЦ „Белене“ ще произвежда електроенергия и с нейната продажба ще бъдат възстановени инвестициите за изграждането ѝ. Цената на електроенергията на централата ще бъде диктувана от пазара и няма да има специални преференциални цени. 

"Политическата криза ще спре развръзката на работата по проекта", заяви още Станимир Георгиев. "Строителството на АЕЦ "Белене" трябва да бъде сложено на друга основа", смята той и препоръча да бъде взето решение от парламента, което да не може да бъде променено от следващите депутати. 

Всичко по темата вижте тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:26 | 14.09.22 г.
fallback