fallback

Започна процедурата по обновяване на състава на КЕВР

С жребий бяха определени четирима комисари, които ще напуснат постовете си

15:49 | 04.04.18 г. 3

С теглене на жребий започна процедурата за обновяване на членовете на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Имената на комисарите, чийто мандат се прекратява, бяха изтеглени от журналисти по време на заседание на комисията по енергетика в Народното с брание.

От състав "Енергетика" своите места напускат Александър Йорданов и Георги Златев. Мандатът ще довършат Евгения Харитонова и Владко Владимиров. От сектор "Водоснабдяване" беше прекратен мандатът на Валентин Петков и позицията си запазва Владимир Кочков.

КЕВР ще трябва да търси и нов юрист, след като беше изтеглено името на Ремзи Осман. На поста си остава икономистът Светла Тодорова. 

Обновяването на състава на енергийния регулатор беше предвидено с промяната в Закона за енергетиката през 2015 г., с което беше прието съставът на енергийния регулатор да се избира от Народното събрание. За да се запази приемствеността, новоизбраните членови ще имат пълен шестгодишен мандат, тоест при следващата ротация през 2021 година те ще останат на поста си.

"На всеки три години ще се обновява половината от състава (на КЕВР - бел. авт.) без председателя", уточни председателят на енергийната комисия Делян Добрев пред журналисти след края на процедурата.

Жребият се прилага за пръв и единствен път.

Народните представители ще номинират нови кандидати до 17 април. Представителите на различните парламентарни групи поясниха, че все още не са обсъждали кандидатури. Изборът на новите членове ще бъде направен в пленарната зала и очакванията са това да стане до началото на май, за да могат новите комисари да вземат участие в решенията за новия ценови период, който започва от 1 юли.

Делян Добрев коментира още, че оценката за работата на КЕВР е много висока. "Видяхме в тези три години независим регулатор, който вземаше решения без да се влияе от конюнкутарата и политиците", заяви депутатът и припомни, че енергетиката в тези години е преминала през тежки реформи. Преди три години тарифният дефицит е бил 800 млн. лева на година, а сега дори има малък излишък, допълни той.

Относно приетите на първо четене промени в Закона за енергетиката Добрев каза, че те предвиждат повече правомощия за енергийния регулатор по отношение на контрола на пазара на едро за търговия с електроенергия. Това е свързано с имплементирането на европейската директива REMIT в българското законодателство.

В тази връзка има идея да се промени начина на финансиране на КЕВР. Комисията може да се самофинансира от таксите, които събира, а излишъците да влязат във Фонда "Сигурност на електроенергийната система" (ФСЕС). Вече са водени и предварителни разговори с бюджетната комисия за промяна на начина на финансиране.

По данни на КЕВР приходите от събраните лицензионни такси и санкции през 2017 година са 11 млн. лева, а разходите на Комисията са около 5,5 млн. лева

Делян Добрев коментира още на въпрос на Investor.bg, че е против идеята за разделянето на КЕВР на два регулатора - за енергийния и за водния сектор. "Имаме един добре работищ орган и не виждам никакъв смисъл той да се дели", допълни той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:32 | 11.09.22 г.
fallback