Държавата има достатъчно механизми за гаранция на енергийната сигурност, коментира енергийнят министър Теменужка Петкова по време на изслушване в комисията, която анализира сделката за продажбата на ЧЕЗ България.
Тя заяви, че няма нищо драматично в продажбата и припомни, че подобна сделка е имало през 2012 година, когато E.On продаде активите си у нас на Energo Pro.
Петкова допълни още, че "Инерком България" ще придобие бизнес, който обаче не започва от 2018 година. Българските граждани не трябва да се притесняват от смяната в собствеността, защото държавата регулира този процес, каза още министърът.
Един от механизмите за защита е отнемането на лиценз и назначаване на особен управител, който да управлява дружества, които не изпълняват своите задължения. Процедурата е описана в Закона за енергетиката, макар че никога не е била задействана. При необходимост особеният управител ще си избере екип, с който да управлява, каза енергийният министър.
Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов уточни, че особеният управител се въвежда единствено при тежко нарушение на лиценза, при което може да има и заплаха за енергийната сигурност.
Правата на особения управител са ограничени и той управлява дружеството докато бъде избран нов собственик, който да отговаря на всички изисквания за доставка и търговия с електроенергия. Иванов беше категоричен още, че енергийният регулатор не взима предвид теглени заеми и лихвите по тях при определяне на цената на услугата на енергийните дружества.
По данни на КЕВР печалбата на ЧЕЗ Разпределение и ЧЕЗ Електро през 2017 година достига около 60 млн. лева.
Енергийният регулатор е предоставил на временната комисия данни за направените от ЧЕЗ България инвестиции от началото на дейността на дружеството у нас.
По време на изслушванията в Народното събрание около сделката за ЧЕЗ България представителите на синдикатите попитаха дали може да бъде гарантирана сигурността на работните места, доходите на служителите и енергианите доставки.
От "Инерком България" посочиха, че са имали среща със синдикатите на 4 април и регулярни разговори със служителите в компанията. Те гарантираха, че социалните придобивки ще бъдат запазени и няма да има предоговаряне на колективните трудови договори. Няма да бъдат уволнявани служители или представители на мениджмънта на ЧЕЗ България.
В момента в дружеството работят 3 275 души, като има и обявени свободни позиции.
След края на изслушванията депутатите решиха срокът на работата на временната комисия да бъде удължен до 10 май. Председателят Жельо Бойчев обясни, че има неполучени отговори на отправени запитвания, както и че в последния ден са получени документи в голям обем. Той допълни, че ще изиска от БНБ информация за банките, които са замесени в сделката и отново ще покани представители на Българската банка за развитие (ББР) за изслушване в Народното събрание.


През летния туристически сезон служители на Жандармерията - с наряди на летището във Варна
Флора „Варна“ 2026 превръща центъра на града в цветна градина
Кардиолог от Варна влиза в парламента на мястото на новия областен управител
34-годишен открадна кутия с дарения от магазин в центъра на Варна
Депутатите приеха на първо четене втората порция мерки за овладяване на цените
Amazon внедрява Alexa и AI в лентата за търсене при пазаруване
Политическата криза във Великобритания тревожи купувачите на облигации
Си към Тръмп: Имаме повече общи интереси, отколкото различия
Тръмп към Си: Имаме фантастични отношения
Защо ЕЦБ вероятно няма да повиши лихвите през юни
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Мел Гибсън пак с младо гадже - 44-годишна моделка
Заради високи цени: Глобиха гръцка компания с 1,7 млн. евро
Спецакция срещу имотните измами: Задържани са знакови лица, сред тях - Джеймса
Проблеми в транспорта: Липса на кадри, остарял автопарк, лошо заплащане