fallback

Т. Петкова: Чакаме парламентът да се произнесе за АЕЦ "Белене"

От Китай и Франция има заявен интерес към проекта, каза министърът на енергетиката

12:21 | 23.05.18 г. 3

Процедура за избор на стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене" трябва да гарантира максимална публичност, прозрачност и обективни критерии. Това коментира министърът на енергетиката Теменужка Петкова пред журналисти, предава БТА.

Петкова отговори на журналистически въпроси след участието си в Международна конференция за макрорегионално сътрудничество в областта на туризма и енергетиката. По думите й трябва да бъде разработена такъв тип процедура, свързана с избора на стратегически инвеститор по проекта, която да гарантира максимална публичност, прозрачност и обективни критерии.

В рамките на тази процедура ще се провери доколко е реален инвеститорският интерес към проекта, допълни министърът и уточни, че не са възможни преговори в тази посока, без да са проведени такива и с конструктора на проекта и производителя на оборудването от "Росатом". 

Министърът не коментира дали това ще е сред темите на разговори при предстояща визита на премиера Бойко Борисов в Москва и дали тя ще го придружава.

Петкова отбеляза също и за възложеното й от Народното събрание разработване до края на юни на доклад с различни варианти на възможностите за рационално използване на активите за проекта. Този доклад трябва да бъде представен в парламента, а не в Москва, каквито коментари се появиха в медиите, уточни министърът.

На въпрос дали се очаква от други държави интерес към проекта, Петкова посочи, че "първо трябва да се види дали ще има зелена светлина от парламента" и ще започне подготовката по разработване на процедура, свързана с избор на стратегически инвеститор, което, по думите й, ще е доста дълъг процес.

Енергийният министър напомни, че най-голямата китайска държавна ядрена компания е заявила своя интерес за участие в реализацията на проекта за АЕЦ "Белене" и допълни, че от френската ядрена компания "Фраматом" има също заявен писмен интерес за участие в реализацията на проекта.

Петкова не се ангажира и с коментар на идеята на президента Румен Радев за така наречения "Български поток". Българското правителство от години целенасочено работи за запазването на стратегическото място и роля на България на газовата карта на Европа и смятам, че резултатите са налице, коментира Теменужка Петкова.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:55 | 12.09.22 г.
fallback