fallback

Петкова: Към 2020 г. ЮИЕ ще има алтернативни маршрути за доставка на природен газ

Източното Средиземноморие ще е със стратегическо значение за газовата диверсификация на Европа

18:03 | 07.09.18 г. 4

Към 2020 г. Югоизточна Европа (ЮИЕ) ще има алтернативни маршрути за доставка на природен газ. По този начин ще се повиши значително сигурността на газовите доставки и ще се осигури тяхната конкурентна цена. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време енергийния форум на Югоизточна Европа, който се провежда днес в Солун, съобщават от Министерството на енергетиката.

Беше обсъдено развитието на пазара на природен газ в региона на източното Средиземноморие и ролята на диверсификацията на източниците и маршрутите за гарантиране на енергийната сигурност, 

„Конкретните ключови мерки за гарантиране на сигурността и диверсификацията на газовите доставки включват изграждането на междусистемната свързаност между страните в региона. В момента работим за завършване на междусистемните газови връзки Гърция-България, България–Сърбия, Турция–България, Южния газов коридор и европейския газоразпределителен център „Балкан“. Разглеждаме възможността за участие в проекта за терминал за втечнен природен газ до Александруполис“, посочи още Петкова. Тя припомни, че именно междусистемната свързаност бе един от основните приоритети на Българското председателство на Съвета на ЕС.

По отношение на газовия интерконектор Гърция-България Петкова посочи, че е от геостратегическо значение за диверсификацията на доставките за България и региона на Югоизточна и Централна Европа. „Благодарение на политическата ангажираност на правителствата на Гърция и България, както и на ЕК и САЩ, се постигна огромен напредък“, добави още тя.

Припомняме, че на 29 юни 2018 г. в Брюксел премиерите на България и Гърция подписаха политическа декларация за подкрепа на проекта. На 8 август 2018 г. националните регулатори на Гърция и България приеха съвместно окончателно решение за освобождаване на IGB от изискванията за достъп на трети страни, регулиране на тарифата и отделяне по собственост.

По отношение на финансирането на газовата връзка Петкова заяви, че изцяло е решен въпросът със структурата и източниците на финансиране на проекта. „В допълнение към отпуснатото грантово  финансиране от ЕС до 45 мнл. евро по „Европейската енергийна програма за възстановяване“, е осигурено допълнително грантово финансиране за IGB по структурните фондове на ЕС за България от около 39 млн. евро“.

„В момента проектната компания активно работи за приключване на тръжните процедури за доставка на тръбите и за строителството, като очакваме тези дейности да приключат успешно през втората половина на годината. Планираме строителството на IGB да започне до края на тази година и да приключи през 2020 г.“, посочи още Петкова.

Регионът на източното Средиземноморие би могъл да се превърне в един от стратегическите източници на алтернативни доставки на природен газ за Европа. Около това твърдение се обединиха енергийният министър на България Теменужка Петкова и нейните колеги от Гърция, Сърбия, Израел, както и заместник-секретаря на Департамента по енергетика на САЩ Марк Менезес. 

„Основен приоритет за България е гарантирането на сигурността на енергийните доставки за страната, региона на Югоизточна Европа и Европейския съюз (ЕС)“, заяви министър Петкова, добавяйки: „Като един от възможните източници на природен газ разглеждаме новооткритите офшорни газови находища в Израел, Тамар и Левиатан, както и това е Кипър, Афродита“.

Според нея успешното съвместно сътрудничество между България, Гърция, Сърбия и Израел ще гарантира енергийната сигурност в региона. За да бъдат изпълнени поставените цели, трябва да се изгради „липсващата инфраструктура“, допълни още тя.

Теменужка Петкова се срещна и Марк Менезес, който изрази подкрепа по отношение на предприетите от българска страна действия за реализацията на интерконектора Гърция-България, както и за възможността държавата ни да участва в проекта за изграждане на терминал за втечнен американски газ до Александруполис.

Според Менезес САЩ биха могли да осъществяват доставки на втечнен природен газ за България и региона на Югоизточна Европа именно през инфраструктурата на тези два проекта.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:06 | 13.09.22 г.
fallback