fallback

Българска фирма е поискала да купи акции от бъдещата АЕЦ "Белене"

Северна Македония също проявява интерес като купувач на ток, каза Валентин Николов, председател на енергийната комисия в парламента

10:48 | 20.08.19 г. 3

"И Северна Македония проявява интерес към проекта за АЕЦ "Белене". Това каза по БНР Валентин Николов, председател на енергийната комисия в Народното събрание. Той обясни, че тя ще участва със своята електрическа компания и уточни, че проявеният интерес е за покупка на електрическа енергия - дългосрочна.

Mинистърът на енергетиката Теменужка Петкова днес обявява компаниите, които са подали заявления за инвеститор на АЕЦ "Белене". 

Вече стана ясно, че това са руската държавна корпорация "Росатом", Корейската хидроядрена компания и китайската Си Ен Ен Си, като само за руската компания е потвърдено официално. По предварителна информация американската "Дженерал електрик" и френската "ФрамАтом" са готови да участват като доставчици на техническо оборудване. 

Българска фирма е поискала да закупи акции от бъдещата централа, каза още Николов.

"Има заявено българско участие, би трябвало да е консорциум от фирми, което е проявило интерес да закупи и акции и дългосрочно да закупи електрическа енергия. Предполагам, че това е част от намеренията, за да могат да влязат в преговорния процес и евентуално да станат съсобственици или миноритарни акционери в проекта", добави Николов.

Според председателя на енергийната комисия "Фраматом" и "Дженерал илектрик" са предложили варианти за доставка на оборудване, като експортните банки на страните (съответно Франция и САЩ - бел.ред.) да финансират това оборудване "и впоследствие, след заработване на АЕЦ "Белене", то да бъде изплатено по определени схеми".

Николов обясни, че стратегическият инвеститор освен да осигури пари, трябва да структурира и проекта.

"Когато се преговаря с големи корпорации, зад които стоят техните държави и правителства, обикновено трудно се отстояват позиции. Когато е ясна рамката, можеш да се облегнеш на нея и спокойно да предоговориш останалите компоненти", каза Николов и обясни, че парламентът е създал достатъчно гаранции, "така че държавата да не влезе в едно блато".

По думите на Валентин Николов във всеки вариант на инвестиция, особено когато е голяма и дългосрочна, най-големият риск обикновено е политическият.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:48 | 13.09.22 г.
fallback