fallback

Петкова: Westinghouse биха работили с руско оборудване за нов блок в Козлодуй

"Балкански поток" ще се изплати за 10 години, отбеляза енергийният министър

08:51 | 05.02.21 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Американската компания Westinghouse би работила с руско оборудване за седми блок в АЕЦ "Козлодуй", заяви енергийният министър Теменужка Петкова пред БНТ. Но страната ни не се отказва от проекта за втора ядрена централа, допълни още тя.

Според Петкова България има нужда от нова ядрена енергия на фона на заявените от ЕС климатични цели. "Това е енергия, която се произвежда, без да бъдат генерирани никакви емисии", допълни тя.

Енергийният министър обясни още, че на този етап се прави анализ как да бъде реализиран проектът за нов блок в АЕЦ "Козлодуй". Оценката за въздействието на околната среда (ОВОС) включва възможни две технологии за блока - руската ВВЕР - 1000 и американската АР 1000 (разработвана от Westinghouse). Затова е направена и оценката дали закупеното за АЕЦ "Белене" оборудване може да бъде ползвано в Козлодуй.

По думите на Петкова американската компания Westinghouse е съгласна да участва в проекта за нов блок в съществуващата ни централа със закупеното вече оборудване.

До края на юни ще бъде готов анализът за вариантите за новия блок в АЕЦ "Козлодуй". Окончателното решение за строежа ще бъде взето от Народното събрание.

Енергийният министър коментира и подписания в четвъртък (4 февруари) договор, по силата на който се прави анализ на безопасността за използване на алтернативно ядрено гориво в АЕЦ "Козлодуй". За нея разнообразие на източниците на гориво ще доведе до конкуренция и по-добри цени. Договорът прави необратим процесът на диверсификацията на свежото ядрено гориво и в момента се подготвят поредица от анализи, свързани с безопасността.

А Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) трябва да одобри възможността да се използва алтернативното гориво. България вече има реална диверсификация на природен газ и най-конкурентната цена на суровината спрямо съседните борси, заяви още Петкова.

Причината са предоговорените през миналата година условия по договора с "Газпром" и газът от Азербайджан, който в момента се получава по алтернативен път - през съществуващата входна точка "Кулата - Сидирокастро", докато не бъде реализиран IGB.

Енергийният министър отхвърли обвиненията за "заровени 3 млрд. лева" по проекта за "Балкански поток". Според нея очакваните приходи от проекта са 9 млрд. лева и инвестицията ще се изплати за 10 години. Инфраструктурата ще може да бъде използвана в следващите 45 години.

Петкова очаква до края на 2021 година да бъде построена и връзката с Гърция между Комотини и Стара Загора (IGB) и ще бъде въведена в търговска експлоатация.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:33 | 14.09.22 г.
fallback