fallback

САЩ: Готвим мерки в подкрепа на България след спирането на доставките на руски газ

България е много по-уязвима от Полша по отношение на руската енергия, споделя помощник-държавният секретар на САЩ по европейските и евразийските въпроси

21:35 | 12.05.22 г. 8

САЩ разработват мерки за подкрепа на България след прекратяването на доставките на природен газ от Русия, заяви помощник-държавният секретар на САЩ по европейските и евразийските въпроси Карън Донфрид, цитиран от БТА. Тя говори на изслушване в сенатската комисия по външните отношения, което беше предавано на живо на сайта на Конгреса. 

"Искам ясно да заявя, че администрацията (на президента Джо Байдън) в пълна степен подкрепя България", каза Донфрид.

Тя припомни, че Русия е взела решение да спре доставките на газ за Полша и България.

"Полша вече се движеше в посока отказване от руската енергия, така че тя може да се справи с това сравнително добре. България е много по-уязвима", обобщи Донфрид.

Тя подчерта силната подкрепа, която е получил българският премиер Кирил Петков при посещението си в Съединените щати тази седмица. "Имам колеги, които работят буквално всеки ден с премиера Петков, за да помогнат на България да обмисли как да се справи с това. . . как ние можем да им помогнем да си осигурят необходимите доставки", отбеляза Донфрид.

Тя посочи, че като цяло САЩ се стремят да оказват помощ на европейските страни в тяхното търсене на алтернативни доставчици на ресурси. "Смятам, че нашата роля тук се изразява в това да помогнем на европейците да намерят алтернативни доставчици. И американският втечнен газ тук играе ключова роля", заключи Донфрид.

В същото време стана ясно, че Европейската комисия (ЕК) се готви да представи план на стойност 195 млрд. евро за спиране на вноса на руски изкопаеми горива до 2027 г., който ще съчетава по-бързо внедряване на възобновяема енергия и енергоспестяване с преминаване към алтернативни доставки на газ.

Обсъжданите цели включват постигане на дял от 45% на енергията от възобновяеми източници в общия енергиен микс на ЕС до 2030 г. и 13-процентно намаляване на потреблението на енергия сред държавите членки за същия период. Към момента поставените цели пред блока са за 40-процентен дял на възобновяеми източници и 9% спад на изразходваната енергия до 2030 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:14 | 14.09.22 г.
fallback