fallback

Ел Салвадор прави биткойна официално платежно средство през септември

Използването на биткойна ще е по избор, никой няма да получава биткойни, ако не иска, каза президентът в обръщение към нацията

11:30 | 25.06.21 г. 2
Автор - снимка
Създател

Законът за въвеждането на биткойна като официално платежно средство в Ел Салвадор влиза в сила на 7 септември. Това обяви в обръщение към нацията президентът Наийб Букеле. В изказването си той уточни, че използването на криптовалутата ще е по избор и няма да е задължително.

Конгресът в страната вече даде зелена светлина на предложението на държавния глава, което я прави първата в света, признала по този начин биткойна, съобщава Ройтерс.

„Използването на биткойна ще е по избор, никой няма да получава биткойни, ако не иска… Ако някой получи плащане в биткойни, може да избере автоматично да го получи в долари“, посочи Букеле. Щатският долар е официалната валута в страната.

Заплатите и пенсиите ще продължат да се изплащат в долари, но не се уточнява дали става въпрос за възнагражденията само за държавните служители, или и за тези в частния сектор.

Минути след 10:30 ч. българско време цената на биткойна продължава да се възстановява след по-значителните си спадове от последните седмици. Криптовалутата поскъпва с 3,2% до 34 170,23 долара.

По-рано в четвъртък компанията Athena Bitcoin заяви, че планира да инвестира над 1 млн. долара в инсталирането на 1500 банкомата за криптовалути в Ел Салвадор, особено на местата, където жителите получават парични преводи от чужбина.

По информация на сайта на компанията банкоматите ще се използват за купуване на биткойни или за продажба в замяна на пари в брой.

„Една от причините да приемем закона за биткойна е именно за да помогнем на хората, които изпращат парични преводи“, заяви Букеле, който добави, че високите разходи за комисиони, свързани обикновено с изпращането на пари у дома, ще отпаднат с криптовалутата.

Икономиката на Ел Салвадор разчита до голяма степен на изпращани от чужбина средства. Според данни на Световната банка преводите за страната възлизат на близо 6 млрд. долара, или около една пета от брутния вътрешен продукт през 2019 г. – едно от най-големите съотношения в света.

По-малко от 1% от обема на международните парични преводи в момента се изпълнява в криптовалути, посочва Кенет Сучоски, анализатор за Autonomous Research. В бъдеще обаче ролята на криптовалутите се очаква да е още по-голяма при международните преводи на стойност над 500 млрд. долара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:16 | 13.09.22 г.
fallback