След оставката на аржентинския министър на икономиката Мартин Гузман на фона на икономическата криза в страната хората в страната са купили между два и три пъти повече стейбълкойни, отколкото в обичаен уикенд. Това показват данни на криптокомпании в Аржентина, обобщени от CoinDesk.
Три водещи криптоборси съобщават, че потребителите търсят спасение от възможно ново обезценяване на аржентинското песо, чиято покупателна способност се срина през последната година.
След оставката на Гузман песото се обезцени с около 15% спрямо стейбълкойните DAI и тетер на няколко водещи местни криптоплатформи. И двата стейбълкойна поскъпнаха от 245 песо в петък до 280 песо през уикенда. След назначаването на Силвина Батакис на поста на Гузман в неделя тетерът на борсите достигна до 303 песо за монета.
Когато и да има новина в Аржентина, заради естеството на търговията с криптовалути 24/7, това е първият пазар накъдето се обръща страната, за да види цената на щатския долар, коментира Себастиан Серано, главен изпълнителен директор на борсата Ripio.
Оставката на Гузман е поредната последица от двубоя между аржентинския президент Алберто Фернандес и вицепрезидента Кристина Фернандес де Киршнер за посоката на икономиката в страната, където инфлацията скочи с 60% на годишна основа.
В същото време Аржентинската централна банка привършва валутните си резерви, което застрашава вноса, наред с други последствия.
Аржентинската борса Buenbit отбеляза 300% ръст на търговията в неделя спрямо същия ден на предходната седмица, съобщи компанията. Според нея „много хора“ използват своите токени DAI като обезпечение за получаване на заеми в песо и покупка на още DAI като защита от евентуалната продължаваща девалвация на аржентинската валута.
Заради липсата на ценови референции с американския долар през почивните дни повечето аржентински борси увеличиха спреда между цените за покупка и продажба до 18%, въпреки че обикновено те са по около 2%.
Пабло Сабатела, основател на криптообразователната платформа DefyEducation, посочи, че борсите са добавили този „гигантски“ спред, така че хората да не търгуват и хората да разполагат с защита при отварянето на борсите в понеделник.


Българските и унгарските депутати с най-високи заплати в ЕС спрямо минималната заплата
Много българи излетяха в Космоса с акциите на "Спейс Екс", но скоро ще се приземят
Икономист: Българите обедняха наполовина
ЕС изостава в надпреварата за изкуствен интелект заради собствените си регулации
Евростат: България е на пето място в ЕС по предотвратима смъртност
Н. Митева: Липсва основополагащ обществен консенсус в образованието
Станишевски: Хората в Европа искат да работят за амбициозни компании
Станишевски: Искаме ElevenLabs да е глобална
България може да играе важна роля в ЕС с добива си на основни метали
Състоянията на най-богатите в света нарастват с рекордните $336 млрд. за един ден
Audi възроди A6 allroad, за да се бори със скучните SUV
Джейсън Стейтъм добави още една легенда към колекцията си
Porsche патентова двигател 3 в 1
Електрическото BMW X5 ще има батерия от 141 кВтч за Европа
Умалено копие на двигател на Ferrari се продава по-скъпо от нова Dacia
Вижте снимки от приказната сватба в Португалия на Пери Едуардс и Алекс Окслейд-Чембърлейн
Мелания Тръмп беше плътно до съпруга си Доналд на неговия 80-годишен юбилей
Маникюр, вдъхновен от сезона на Близнаци
Как се чувства Ариана Гранде след раздялата с Итън Слейтър?
Кейти Пери шашна с рокля-лампа
преди 3 години Жал ми е за обикновените хора чиито спестявания се топят.За тарикатите с криптото, днес стейбъл, утре на луната. отговор Сигнализирай за неуместен коментар