fallback

Синдромът на празния кошер остава неразгадан

84% от растенията и 76% от хранителната индустрия са директно зависими от пчелите и опрашването

14:00 | 30.12.12 г. 8

Изчезването на пчелите или т.нар. „Синдром на празния кошер“ от години предизвиква интереса на учените, а причините него засега остават загадка. През последните месеци в целия Европейски съюз отново се заговори за проблема след решение на Европейската комисия (ЕК) за ограничаване на употребата на редица инсектициди в селското стопанство.

Още в края на миналата година и от Европейския парламент призоваха за бързи и координирани действия в общността по този проблем. 

Според специалистите една от причините за повишената смъртност при пчелите е замърсяването на околната среда и химикалите за растителна защита, които се използват в селското стопанство.

„Изчезването на пчелите не е проблем само за нас, пчеларите“, коментира пред Investor.bg Младен Котларски, от Асоциацията на пчеларите професионалисти. Той припомни, че пчелите отговарят за опрашването и тяхната липса реално ще се отрази на целия отрасъл селско стопанство.

84% от растенията и 76% от хранителната индустрия са зависими от пчелите и тяхната дейност по опрашването, показват изчисленията на учените. Пчеларството носи доходи (директно или индиректно) за над 600 хил. европейци.

Има ли „празни кошери“ в България?

Според Министерството на земеделието и храните обаче страната ни не е засегната от синдрома на празния кошер. Според министър Мирослав Найденов проблемът засяга сериозно САЩ и някои страни от Западна Европа, но в България няма проявления.

Все пак от МЗХ коментират мерки за защита на пчелите, сред които и по-рестриктивни режими за използване на пестициди в селското стопанство или система за ранно предупреждение при пръскане на площите.

Междувременно пчеларите започват все по-сериозно да обръщат внимание на програмите, предлагани от МЗХ за финансиране на проекти.

За броени часове тази година бяха изчерпани средствата по повечето от мерките на националната програма по пчеларство. Средствата се оказаха ограничени за възстановяване на пчелни семейства и закупуване на кошери, както и за борба със заболяването вароатоза и за промотиране на биологичен мед. За 2013 година общият бюджет на националната програма в помощ на пчеларите достигна 6,3 млн. лева. Заетите с пчеларство са 30 хил. души.

Европейските действия

В опит да ограничи разпространението на синдрома от ЕК налагат намаляването на употребата на пестициди, наречени неоникотиноиди. За тях има научни доказателства, че причиняват смъртта на пчелите. Подобна инициатива са подхванали и екологични организации във Великобритания. Целта на кампанията на Soil Association е да привлече вниманието на обществото върху проблема с този вид пестициди, както и да промотира биологични практики, които фермерите могат да използват в защита на своите насаждения.

Неоникотиноидите са относително нов клас пестициди – използват се от средата на 90-те години. Те съдържат екстракт от никотин, известен като природен инсектицид, но според редица научни изследвания именно те са причината за измирането на пчелите.

От ЕП поискаха още и наблюдение на ситуацията в страните извън общността, за да бъдат ограничени "екзотични" заболявания на пчелните семейства, а същото така и много внимателен контрол при внос на стоки от трети страни. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:49 | 14.09.22 г.
fallback