fallback

Преглед на печата за 31 юли

07:52 | 31.07.15 г. 20

Поредно изключение в контрола на акцизните складове за горива

в. Сapital daily

Измервателните уреди в акцизните складове на производителите и вносителите на горива няма да подлежат на метрологичен контрол. Отпадането на задължителния държавен контрол върху нивомерните измервателни системи (НИС) бе прието с постановление на Министерския съвет по предложение на Министерството на икономиката. Така на практика няма да се знае доколко е коректна информацията, която по електронен път отива към Агенция "Митници" и която се използва за следене и анализ на движението на горивата вътре в данъчните складове. Ако уредите не бъдат калибрирани редовно, няма да е ясно до каква степен се променя допустимото отклонение.

Стенограмата от правителственото заседание показва, че от икономическото министерство не са обосновали причината за свалянето на изискванията към фирмите, притежаващи акцизни складове за горива. От ведомството на Божидар Лукарски обаче бяха длъжни да отговорят на питане от депутата Мартин Димитров (РБ). Предоставеният отговор е нормативно забележителен - в него се обяснява, че въведеното изключение в Наредбата за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол, е допустимо, тъй като в нито един закон или наредба, свързани с регулирането на дейността на акцизните складове за горива, няма конкретно изискване за задължителен метрологичен контрол върху нивомерните системи.

Прокуратурата е прекратила разследването срещу кмета и главния архитект на Несебър

в. Сapital daily

Бургаската окръжна прокуратура е свалила обвиненията срещу главния архитект на Несебър Валентин Димов и кмета на града Николай Димитров и е прекратила воденото срещу тях разследване за длъжностни престъпления. Двамата бяха обвинени в началото на 2013 г. след като стана ясно, че фирмата "Сле Груп" извършва строителство върху пясъчните дюни в Несебър. Скандалът, придобил известност като "Дюнигейт", накара прокуратурата да започне проверка, а месец по-късно да привлече като обвиняеми Димов и Димитров. Близо две години по-късно - през май 2015 г., разследването срещу тях е било прекратено. Това става ясно от отговор на Бургаската окръжна прокуратура на запитване на "Капитал". Това е станало в края на май месец тази година. По делото са отделени материали и е образувано ново разследване, този път срещу длъжностно лице от РИОСВ-Бургас. От прокуратурата не уточняват за кого става дума.

Хотелиери искат да лекуват чужденци със СПА

в. Стандарт

Българските СПА хотели са готови да посрещнат чужденци и да им предоставят качествени услуги. Единствената пречка пред бизнеса са административни и бюрократични пречки, твърдят от Сдружението на хотелиерите, ресторантьорите и туроператорите в Сандански.

Въпреки че директива на ЕС дава възможност пациенти да се лекуват във всяка страна, нито една здравна каса не иска да дава пари за чужбина. "Всяка страна иска средствата, които отпуска здравната им каса на пациентите, да остават там, а не да изтичат в чужда държава", твърдят от сдружението. Те обаче са убедени, че България ще пробие на този пазар, защото цените й са конкурентни. Ако в Германия едно възстановяване струва над 150 евро на човек, то в България ще излезе не повече от 50-60 евро, казват хотелиерите. В същото време обслужването е качествено, а минералната вода е с доказани лечебни свойства. Затова целта на бранша е да привлече чужденци, които да открият страната ни като евтина и качествена СПА дестинация.

Парламентът въведе куха санкция за работещите инвалиди

в. Сега

С лека ръка парламентът въведе поредната неработеща санкция, целяща да регламентира инвалидните пенсии у нас. Според одобрените късно във вторник промени в Кодекса за социално осигуряване НОИ вече ще може да спира пенсиите на хора с над 50% доказана неработоспособност, ако установи, че те не спазват указанията за противопоказните условия на труд. Все още не е ясно кой и как ще трябва да следи тези обстоятелства и как точно ще се преценява по чия вина е нарушението - на работодателя или на пенсионера, показа проверка на "Сега".

МЗ брои опаковките на използваните онколекарства

в. Сега

Здравното министерство е на път да осъществи една от мерките, за които смята, че ще ограничат нелегалния паралелен износ на лекарства. Занапред празните опаковки от лекарствата за рак, които се изписват в болниците и онкодиспансерите, ще се събират и броят от инспектор от регионалната здравна инспекция.

В момента празните опаковки се изхвърлят в големи тъмни чували и се предават на фирми за третиране на опасни биологични отпадъци, които ги обработват. "В бъдеще те ще се изхвърлят в прозрачни пликове за по 10 флакона, които ще се отчитат и броят от регионалните здравни инспекции. Имаш толкова пациенти, накрая трябва да има такова количество празни флакони", обясни преди 2 месеца здравният министър Петър Москов. С публикувани преди 2 дни промени на наредба на МЗ, обявени за обществено обсъждане, се предвижда именно това. Преди предоставянето им за събиране, транспортиране и третиране пликовете и опаковките трябва да се опишат от магистър-фармацевта на болничната аптека в приемно-предавателен протокол. Предаването им за унищожение ще се извършва в присъствието на инспектор от РЗИ.

Дават шанс за държавна служба на млади висшисти

в. Новинар

1500 току-що дипломирали се висшисти ще имат шанс за старт в кариерата. Те ще могат да получат професионален опит в сферата на публичната администрация. Младежите се набират по програмата „Старт в кариерата”, която започва през септември. За да могат да участват в нея, младежите трябва да са на възраст до 29 години и да имат тапия за висше образование. Програмата е финансирана със средства от бюджета на Министерството на труда и социалната политика съгласно Националния план за действие по заетостта. Младите хора ще бъдат наети за срок от 9 месеца и ще получават заплата, здравни и социални осигуровки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:32 | 11.09.22 г.
fallback