Министерство на отбраната (МО) ще подпише с “Интендантско обслужване” ЕАД нов 3-годишен договор за поръчка на униформи за Българската армия. Това ще даде сигурност на предприятието, което основно изработва военни униформи, по-малко дамска конфекция и ловни костюми, както и други облекла по еталон. Тъй като дружеството изпълни в срок възложената му поръчка и заради реализираната печалба от 1,3 милиона лева, ще подпише заповед за коледни надбавки в размер на 150 лв.
Това заяви днес по обяд в Калофер военният министър Веселин Близнаков, който заедно с ресорния заместник-министър Спас Панчев посети “Интендантско обслужване” – клон Калофер по повод 50 години от неговото създаване.
Дружеството мина през много изпитания, свързани с трансформациите на Българската армия и проблемите с осигуряване на работа и заплати. След смяната на ръководството на военната фирма нещата потръгнаха и вече са изплатени дългове в размер на 4,5 милиона лева. Средната заплата в дружеството е 287 лв, а стартовото възнаграждение – 170 лв., каза министърът.
В Калофер се трудят 300 работници, а в Пловдив – още 70, уточни директорът на клона Соня Неделчева. От днес започват разговори със синдикатите за подписването на нов колективен трудов договор.
До 30 ноември ще бъде приключена поръчката за изработване на зимни и летни униформи за българската армия тип “Сахара” (за пустинни условия) и камуфлажен тип в зелено-кафявата гама. Има новости и в кройките, и в детайлите, и в платовете, съобщиха работници. Предстои разширяване на гамата на производство.
След 1 януари 2007 г. “Интендантско обслужване” ще открие своя магазинна мрежа, най-напред в София и Пловдив. С реализираната печалба ще започне обновяване на машинното оборудване. Тъй като печалбата не стига за доставка на много нова техника, ще се търсят и други начини, каза още министър Близнаков. Инвестициите ще зависят от разчетите до края на годината за спечелените средства.
Печелившото производство на парашути, което преди години бе закрито в калоферския клон, отново се възражда и за в бъдеще ще се разширява, защото е много доходно, допълни министърът.
Има решение на Съвета по отбрана да се продадат 70% от активите на дружеството ТЕРЕМ, за да влязат свежи капитали и основно да се обновят фирмите, съобщи още Близнаков. С най-добри възможности е “Флотски арсенал” – Варна. Консултантска фирма оценява сега състоянието на дружеството и на базата на анализа ще бъде взето решението. Вероятно това ще стане до късната пролет на 2007 г., като държавата ще си запази 30% от активите. Сега се грижим да запазим в добро състояние дружествата ТЕРЕМ, за да спечелим максимално от тях, каза военният министър.


Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
На Острова: Крайната десница разполага с ново оръжие - очарователни млади жени
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък
Как лудо влюбената Дженифър Анистън ще празнува първата си годишнина с Джим Къртис
Украински пожарникари се борят втори ден с пожар в района на Чернобил
Светът изгаря своята мрежа за сигурност от петрол