Алтернативните оператори на българския телекомуникационен пазар са изправени пред неприемливи и скандални нови условия и цени за ползване на каналната мрежа на БТК, алармираха на пресконференция днес представители на Асоциацията на българските кабелни оператори (АБКО), Сдружението за електронни комуникации (СЕК), Асоциацията на малките и средни кабелни оператори - ТВ клуб 2000 и Федерацията на потребителите.
„На 10 май 2007 г. Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) утвърди предложените от БТК нови общи условия за съвместно ползване на каналната мрежа, помещения, кули и съоръжения при пълна непрозрачност и без допитване до бизнеса. Възмутени сме от съдържащите се в условията нови процедури, които на практика преграждат възможността на алтернативните оператори да ползват мрежата, както и от новата ценова тарифа“, каза Магдалена Георгиева, изпълнителен директор на АБКО.
С решението на КРС се утвърждава нова цена за ползване на линеен метър подземна канална мрежа от 25 ст. без ДДС (30 ст. с ДДС), съобщи Тодор Минев, председател на Сдружението на независимите интернет доставчици. Към момента операторите заплащат 19 ст. без ДДС, като според техни изчисления сумата и без това надхвърля няколкократно цената за наемане от 0,08 ст, каквото според тях е реалната й стойност.
Само нашите членове плащат месечно 280 хил. лв. за наем, добави Минев.
Освен от новите цени, операторите се възмущават и от процедурите в общите условия. Сред тях например са липса на задължение от страна на БТК за поддържане, подобряване или разширяване на каналната мрежа. В каналите има медни и оловни трасета от десетилетия, които БТК не вади, а същевременно твърди, че няма капацитет, има и много увредени тръби, добави Минев.
Същевременно има недобросъвестни оператори, които просто полагат кабелите си в мрежата без разрешение и няма процедура, съгласно която БТК да ги извади, каза още той.
Операторите са недоволни и от правата на БТК да задържа активи (кабели и оборудване) и да иска банкова гаранция за три месеца напред за всички трасета, ако има закъснение при внасянето на месечния наем.
„БТК се възползва от монополното си положение на пазара и се опитва всячески да ограничи или поне отложи навлизането на конкуренция. Няма как да бъде накарана да осигури нормални условия без съдействието на КРС“, коментира Теодор Захов, председател на УС на СЕК.
Операторите ще обжалват решението на комисията пред Висшия административен съд. Те смятат също да сезират и Комисията за защита на конкуренцията, Европейската комисия за защита на правата на потребителите, председателя на Народното събрание и други институции.
Не предвиждаме вдигане на цените за крайните потребители, защото не сме очаквали подобен основен разход да бъде увеличен. Ако все пак съдебните процедури се забавят и не успеем да отменим новоприетите условия, крайният изход няма да бъде в полза на потребителите, каза Петьо Стайков, член на УС на АБКО. Той не уточни за какво поскъпване става въпрос.
Членове на АБКО са 25 кабелни оператора, като става въпрос за големите компании. Общо те имат над 500 хил. абонати, което представлява 50% пазарен дял от пазара на кабелна телевизия у нас, уточни за Investor.bg Магдалена Георгиева.
Новата ценова тарифа е плод на обсъждане с КРС в период от повече от година и половина, коментира за Investor.bg Павел Велчев, директор „Външни връзки и регулация“ в БТК.
„Старата цена от 19 ст. не беше променяна от седем години. Освен това в новата тарифа цените варират от 20 до 25 ст. в зависимост от ползваната услуга, като най-често ползваната от операторите услуга е именно тази от 20 ст.“, допълни той.
Справка в сайта на БТК сочи, че 20 стотинки се заплащат за съвместно ползване на канална тръба от 3 или повече оператора.
По думите на Велчев новите цени са напълно разходоориентирани, като включват изграждане на мрежата, поддръжка и охрана. Новите цени продължават да бъдат по-ниски от средните за Европа, допълни Велчев, но не уточни с колко.
Напрежението между БТК и кабелните оператори се натрупва от доста време. През 2005 г. 5-членен състав на Върховния административен съд реши в полза на операторите спора им с БТК за собствеността на шахтите.
Свързани компании:


Барселона и Реал Мадрид ще играят на по-малко от 500 км от Варна
„Музиката на Санремо“ идва във Варна на 21 август
Костадин Костадинов е рекордьор по изминати километри със служебен автомобил на НС
България остава в елита след победа над Чехия на Евро 2026 по водна топка във Варна
Кандев дава съвети на МВР за справянето с радикализацията при младежите
Meta премахна 750 000 профила на лица под 16 години в Австралия
Южна Корея отказва балистични ракети на Украйна главно заради конституцията си
Инжектирай с повишено внимание
АЕЦ на морето и още ПАВЕЦ: Как България да спаси енергетиката в климатична криза
Какво ще се случи с българският капиталов пазар с въвеждането на еврото
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Спипаха 18 нелегални мигранти на "Видин – Калафат"
Хиляди младежи в България членуват в радикални крайнодесни организации
Голям пожар гори на Халкидики, евакуираха селището Сивири
Луксозна яхта за близо 4 млн. потъна в Средиземно море (ВИДЕО)
Илияна Йотова: Антон Станков бе неизменно воден от идеала за справедливост