Омбудсманът е бил сезиран от председателката на Управителния съвет на Сдружение "Съюз на собствениците" - Слънчев бряг за режима в комплекса, въведен със заповед на изпълнителния директор на "Слънчев бряг" АД Малина Стратиева.
Оплакванията на жалбоподателя са, че достъпът на граждани, търговци, туристи и собственици на обекти, които влизат и излизат от курорта с превозни средства, е силно ограничен. Поставени са бариери на всички входно-изходни артерии и се издават ограничен брой пропуски срещу заплащане.
За да издаде съответната заповед, с която се въвежда платеният пропускателен режим на територията на курорта, Малина Стратиева се позовала на министерско постановление, което, с влизането в сила на Закона за туризма, е загубило значението си. Другите основания на заповедта - Законът за движение по пътищата и правилникът за прилагането му, също не съдържат разпоредби, които да подкрепят така въведения платен пропускателен режим за движението на МПС, се казва в искането на омбудсмана.
Според него не е налице законово основание за въведените със заповедта суми за електронните магнитни карти, с които се осъществява влизането и движението на МПС на територията на комплекса, както и таксуването на промени в тези карти.
В Закона за движение по пътищата е определено, че "път" е всяка земна площ, съоръжение или улица, предназначени за движение на пътни превозни средства или на пешеходци. Законът за устройство на територията определя "Слънчев бряг" като курортен комплекс, предназначен за обществено ползване, което предполага, че и пътищата следва да са отворени за ползване, независимо дали собствеността върху тях е частна.
От институцията на националния омбудсман напомнят, че през 2003 г. Върховна касационна прокуратура е определила за незаконосъобразно въвеждането на контролно-пропускателен режим на територията на курорта "Златни пясъци" от което и да е търговско дружество. Беше определено, че въвеждането на подобен режим е самоуправство по смисъла на чл. 323 от Наказателния кодекс.
Пропускателният режим бе въведен от 1 юни.
Към момента акциите на Слънчев бряг отбелязват спад от 0,7 на сто до 17,10 лв. за брой при прехвърлени 131 лота.
Свързани компании:


Резервният вратар на Спартак Варна Илия Шаламанов-Тренков напусна отбора
Изпълнителното бюро на БСП подава оставка, но без председателя Атанас Зафиров
Заради еврото: Започва техническа адаптация на машините за билети във Варна
България и още седем държави от ЕС молят за пари, за да се справят с руската заплаха
Областна администрация – Варна и Морското училище подписаха меморандум за кризисен мениджмънт
ОИСР очаква 3,2% ръст за годината
ОИСР очаква AI инвестициите да продължават да растат
Тенденциите за излизане на ресторант според OpenTable, част 2
Тенденциите за излизане на ресторант според OpenTable, част 1
Пазарът на електронна търговия у нас е сред най-бързо растящите в Източна Европа
Трябва ли да се сменят и сензорите за следене на налягането с гумите
Световната автомобилна индустрия изпадна в дълбока криза
5 мита за SUV, които е време да изчезнат
Renault слага край на най-малко известната си марка
Електрическият кросоувър на Bentley ще повтаря Porsche Cayenne
Бен Афлек - на пиеса с двете си бивши съпруги
35% от българите са оптимисти, че 2026 ще е успешна, "евро" е думата на годината
БСП се обяви против приватизация или концесия на "Топлофикация София"
Коледа и Нова година с музика, кино и звезди по Bulgaria ON AIR
Цялото Изпълнително бюро на БСП, но без Зафиров, подаде оставка