Броят на документите, които фирми представят пред органите по приходите по време на ревизия, ще намалее значително, след като документи, които могат да бъдат набавени по служебен път от данъчно-осигурителното досие на фирмата, няма да се изискват.
Това са указанията на ръководството на Националната агенция за приходите (НАП), стана ясно на проведеното на 12 март редовно заседание на Консултативния съвет за единно прилагане на данъчното и осигурителното законодателство. Основна тема на събитието е била подобряването на контролно-ревизионната дейност на агенцията, съобщиха от НАП.
Ръководството на НАП обмисля и възможността ревизиите да се извършват на място, в компаниите, които са обект на контролна дейност. Така ще се спестят време и ресурси на представителите на фирмите, които няма да е необходимо да посещават офисите на НАП, за да предоставят допълнителни документи по време на ревизиите.
Акцент в дейността на екипите, извършващи контролно-ревизионна дейност, ще бъде и усъвършенстването на превантивния контрол, заяви изпълнителният директор на НАП Мария Мургина. Това ще стане, като се увеличи относителният дял на проверките за сметка на ревизиите, които ще се извършват само при установен риск и фискална значимост.
„Елиминирането на субективния фактор и свеждането на корупционните предпоставки до минимум, както и извършването на качествени ревизии, които носят ползи за бюджета, са част от задачите, които си е поставила НАП”, заяви Мургина.
Консултативният съвет беше създаден през лятото на 2007 г., за да се подпомогне единното прилагане на данъчното и осигурително законодателство както от служителите на НАП, така и от клиентите на администрацията. В Консултативния съвет участват представители на големите браншови и работодателски организации, одиторски фирми, Съюза на счетоводителите в България и Асоциацията на счетоводните предприятия, Министерство на финансите, Министерство на труда и социалната политика, както и на Националния осигурителен институт, НЗОК, представители на съдебната власт и други.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.


Моторист пострада в катастрофа на пътя Балчик - Оброчище
Валери Божинов се завръща в "Левски"
Значителни валежи във Варна и Добрич утре
Седмичен хороскоп 13 юли - 19 юли 2026
Гуцанов: БСП и партията на Радев трябва да застанат зад общ кандидат за президент
В ерата на AI дизайнери създават цели продукти без инженери и технически екип
Гафът на Тръмп с Иран показва, че стратегията може да победи огневата мощ
Китайският шок за Силициевата долина не се задава, той е вече тук
Technoprobe е поредният AI победител в Европа с ръст от 330% за година
Бърнам трябва да се еманципира от Стармър, ако иска да успее на Даунинг стрийт
Възкръсването на легендата: Тествахме новата Honda Prelude
Как Chrysler пропусна да се конкурира с Ferrari
Никога не сте виждали такъв Франкенщайн!
Как Льо Ман 2026 роди нова глобална марка
Българска група крадяла коли от Германия, като ги вземала под наем
Тежка катастрофа затвори Прохода на републиката, има загинал
Обвинение и 5 000 евро гаранция за хванатата да шофира с алкохол дъщеря на бивш столичен общински съветник
Синер покори отново Уимбълдън след епичен финал със Зверев
МОН предлага таксите за платено обучение да не могат да нарастват с повече от 20%
Мистерията с катастрофата с камиона на АМ „Тракия“ се заплита