Абонатите на електроразпределителните дружества ще могат да изискват да им бъдат върнати неправомерно взетите суми за повторно включване към мрежата и за други допълнителни услуги, извършвани от дружествата, заяви заместник-председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Валентин Кирчев, цитиран от БТА.
От 13 октомври има влязло в сила решение на регулатора за единни цени на допълнителните услуги, извършвани от електроразпределителните дружества. Въпреки това и трите дружества все още налагат на клиентите си различни цени, стана ясно на брифинг на ДКЕВР. Постановената от комисията максимална цена за повторно включване на тока е 19 лв., експресното му възстановяване трябва да струва максимум 38 лв. На същата цена е и измерването на качеството на електрическата енергия, а до 30 лв. трябва да струва на потребителите проверка или монтиране на контролен електромер по тяхно желание.
Въпреки това според оплакванията на граждани до комисията дружествата още налагат старите си цени, които за абонатите на ЧЕЗ са 40,06 лв. за повторно включване към мрежата, за ЕВН тази такса е 6,39 лв., докато за Е.ОН - 25,99 лв. По старите цени на дружествата 56,34 лв. заплащат потребителите на ЧЕЗ за проверка на електромерите, за клиентите на ЕВН тази цена е 11,49 лв., а потребителите на Е.ОН плащат 27,19 лв. Също според старите цени смяната на партида е безплатна за клиентите на Е.ОН, за тези на ЧЕЗ тя е 16,80 лв. и 4 лв. е за абонатите на ЕВН.
Заместник-председателят на ДКЕВР посочи, че всички недоволни от цените на дружествата абонати могат да подадат жалби и да поискат да им бъдат върнати парите, като се обосноват с решението на комисията. Според Кирчев дружествата трябва или да върнат парите, или да компенсират гражданите с енергия.
Две от електроразпределителните дружества - ЧЕЗ и Е.ОН, официално са заявили пред ДКЕВР, че няма да спазват ценоразписа на регулатора и за това комисията ще ги санкционира, добави Кирчев. По закон санкцията за неспазване на решения на регулатора е между 20 и 60 хил. лв. Кирчев заяви, че ще бъдат наложени и персонални глоби към мениджърите на компаниите.
Междувременно ЧЕЗ и Е.ОН обжалват в съда решението на ДКЕВР, но цените на регулатора остават в сила до излизане на решението на съда.


Митът за гностиците: Kак едно археологическо откритие промени историята на християнството
Ето какво ще е времето утре
Всички обекти на РИМ – Варна с вход свободен за 120-годишнината на музея
България е на 35-о място в Индекса на богатство на нациите
Ударен от дрон кораб пристига във Варна
Космическите проблеми на орбиталните центрове за данни, част 2
Космическите проблеми на орбиталните центрове за данни, част 1
Oracle е следващият тест за разклатеното AI рали
Инфлацията в САЩ достигна 3-годишен връх и засилва натиска върху Федералния резерв
Полша търси нови двигатели на растежа в подкрепа на местната икономика
Apple CarPlay получи дългоочаквана функция
Първото мексиканско EV събира шестима и струва 8600 долара
Ремарке с фойерверки избухна на магистрала
Произведено в ЕС ще важи за автомобили от Япония и Южна Корея
Джони Деп на 63 - любимите коли на холивудската звезда
Европейците вече не виждат САЩ като съюзник
"Не се свенят от тероризъм": Путин атакува противниците на Русия
СДВР разследва твърдения за заплахи към пострадали при катастрофата на „Челопешко шосе“
Близки на Васил, който уби четирима на "Челопешко шосе", обвиниха шофьора на автобуса за катастрофата
Сигналите ви: Лятото е тук, музиката нощем гърми, а патрулки няма