Пернишката Района инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) ще сезира Европейския съд заради множество отменени наказания от Административния съд на ТЕЦ "Република", информира директорът на инспекцията Людмила Аначкова.
Според нея до момента на Топлофикация Перник са наложени санкции в размер на около 500 хил. лв. заради замърсяване на въздуха, но ръководството на дружеството непрекъснато ги обжалва в съда и там ги отменят.
"Не може пернишката централа да работи в нарушение на екологичните норми. Заради неспазването на изискванията Европейската комисия ни санкционира по 30-50 хил. евро на ден", заяви Аначкова, цитирана от БТА.
Работата на четвърти котел на ТЕЦ-а е в нарушение на комплексното разрешително и заради значителното замърсяване на въздуха от него са наложени глобите от РИОСВ. Преди месец той бе спрян окончателно с разпореждане на инспекцията. Така в централата остана да работи единствено реконструираният пети котел. От 28 август обаче той е спрян за планов ремонт, крайният срок за приключване на който е 26 септември.
За да не останат перничани без топла вода, единственият вариант е бил да бъде реконструиран на газ трети котел, но това не е изпълнено, съобщи Аначкова.
Директорът на Топлофикация Перник Стойчо Василев твърди, че за довършването на реконструкцията на трети котел са необходими още 700 хил. лв. Проблемът е в това, че дружеството е обявено в несъстоятелност и се управлява от синдик и за ремонта няма средства.


Али Юзеир търси нокаут в битката срещу Джошуа Акингбаде на SENSHI 32 Grand Prix
Предложиха пак Пламен Тончев за шеф на ДАНС
Вкарват обществените чешми във Варна в онлайн карта
95% от учениците у нас учат с изкуствен интелект
Съдът пусна перките край Крушари
България е сред водещите национални агенции по програмата „Еразъм+“
Покупките на жилища за собствени нужди са основният двигател на пазара у нас
Рокнфард: Иран няма да приеме отделянето на Ливан от преговорите
Рокнфард: Не очаквам споразумение САЩ-Иран за 60 дни
Парадоксът на Мондиал 2026: Футболната еуфория среща политиката на разделение
Защо изчезнаха красивите емблеми от предния капак
Новият робот на BMW се оказа стряскащо хуманоиден
Изчезналото Ferrari на Майкъл Джордан се появи след 24 години
Volkswagen жертва две марки, за да излезе от кризата
11 минивана, които обезсмислят покупката на SUV
Демерджиев обещава разкрития за полетите на Пеевски
Въпреки климата: Язовирите ни са най-пълни от 10 години насам
Калин Стоянов даде Демерджиев на Българската и Европейската прокуратура: Оплетен е с кримиконтингент
ПГ на ДПС: Искаме Демерджиев да бъде изслушан в НС за клеветнически твърдения за Пеевски