СДС поиска премиерът Бойко Борисов да обещае пред Народното събрание, че няма да се вдига данък добавена стойност (ДДС). Това каза на пресконференция в парламента лидерът на Съюза на демократичните сили и съпредседател на „Синята коалиция“ Мартин Димитров.
Антикризисните мерки на кабинета „Борисов“ са популистки и една по една започнаха да се провалят, допълни Димитров.
СДС винаги е бил за ниски данъци, включително и на ДДС, но чуваме, че неофициално в правителството се водят разговори за повишаване на данъчната ставка, посочи Димитров. Според него една такава мярка би била пагубна и много вредна за българската икономика, „защото ще отложи излизането от кризата с месеци и години“.
Той посочи, че има и други начини за намиране на повече средства в бюджета. Според него такива са отлагането за след кризата на проекти, като изграждането на спортната зала в столицата и „българския Лувър“. Как може да даваш 108 млн. лева за спортна зала в най-голямата криза, този разход най-малкото може да бъде отложен за след кризата, допълни Димитров.
Мартин Димитров заяви, че е „изумен“ от изказването на вицепремиера Симеон Дянков, според което „Синята коалиция“ искала вдигане на ДДС. СДС е партията на ниските данъци, каза Димитров и допълни, че това изказване показва „начин за прехвърляне на отговорност, от една страна, а, от друга, е правене на спекулации“. В национален ефир тази сутрин Симеон Дянков каза, че е бил „изненадан да види, че „Синята коалиция“, една дясна партия, иска да вдига ДДС с 25 процента“ (от 20 на 25 на сто).
Имаме информация, че разговори за увеличаване на ДДС се водят вътре в правителството и сега е моментът да бъде алармирано обществото за този сценарий, защото ще ни поставят пред свършен факт и няма да може да бъдат взети спешни мерки, допълни лидерът на СДС.


Българските букви и местната култура на фокус в Нови пазар
МОСВ: Язовирите са пълни на близо 80%
Боксьорите на Черно море с два бронза в Плевен
Транспортираха с хеликоптер 14-годишна родилка в тежко състояние
Условна за варненец, откраднал колелото на свой приятел
Ford залага на Bronco SUV, за да съживи спадащите продажби в Европа
Хаосът в британската политика пречи на възстановяването на връзките с ЕС
Goldman: Есента е идеален момент за ограничаване на полети, ако Ормуз не отвори
Goldman очаква 15% намаление на полетите, ако Ормуз не отвори
NextEra купува Dominion за $67 млрд. в рекордна енергийна сделка за САЩ
20 000 евро глоба за купуване на дизел? Така Европа се бори за екология
Новата Lada Niva ще повтаря Dacia Duster
Toyota RAV4 получи изненадваща нова технология
Pagani показа нова Zonda седем години след спирането на модела
Brabus направи впечатляващ Grand Tourer
Джеси Нелсън организира бляскав рожден ден за близначките си
Радев към Мерц: България е страна със значителен потенциал
ТЕЦ "Марица-изток 2" остава без разрешително за работа
За първи път - французите вече пият повече бира, отколкото вино
Как да си направите перфектния домашен офис