Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, за трета поредна седмица леко се покачва - с 0,997 на сто до 2,143 пункта. Равнището на ИТЦ в началото на годината беше 2,316 пункта. След това достигна пролетния си максимум от 2,480 пункта в първата третина на март. Базовото ниво на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 г.
Плодовете, с изключение на бананите, поскъпват на тържищата у нас през седмицата, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. За първа седмица от ДКСБТ проследяват цената на дините, които поскъпват с 3,5 на сто в края на седмицата и се търгуват по 0,88 лв. за килограм.
Кайсиите поскъпват с 8,3 на сто и се продават по 3 лв. за килограм, а прасковите - с 4,5 на сто до 2,55 лв. за килограм. Лимоните се вдигат с 4,3 на сто до 2,94 лв. за килограм, ябълките от внос – с 2 на сто до 2,06 лв. за килограм. Бананите обаче поевтиняват с 3,6 на сто и се купуват по 2,67 лв. за килограм. Все още в бюлетините на ДКСБТ няма данни за цените на пъпешите на борсите в страната.
При зеленчуците цените и тази седмица се движат разнопосочно – най-голямо е увеличението при зелето – с 11 на сто до 1,01 лв. за килограм, а най-много поевтиняват доматите (оранжерийни) – с 5,3 на сто до 2,30 лева за килограм. От зеленчуците за първа седмица в бюлетина на ДКСБТ попадат червените пиперки, който поскъпват с 4,1 на сто и се продават по 2,54 лв. за килограм в края на седмицата. Зелените пиперки поевтиняват с 3,9 на сто до 1,97 лв. за килограм, а морковите – с 3,4 на сто до 1,44 лв. за килограм. Оранжерийните краставици поскъпват с 5,9 на сто до 2,52 лв. за килограм.
Кравето сирене и кашкавалът тип "Витоша" поскъпват минимално – с 0,2 на сто и с 0,6 на сто до 11,15 лв. и 17,17 лв. за килограм.
Киселото мляко (3 и над 3 процента масленост) остава без промяна в края на седмицата и кофичка от 400 г. се купува за 1,13 лв., както и прясното мляко (3 процента масленост), което се продава по 2,13 лв. за литър.
Пилешкото месо поевтинява с 2,4 на сто и се предлага по 6,41 лв. за килограм.
Яйцата (размер М) и тази седмица се купуват по 0,32 лева за брой на едро.
Оризът поскъпва с 1,9 на сто и се купува по 3,24 лв. за килограм, лещата - с 0,5 на сто до 4,11 лв. за килограм, а зрелият фасул поевтинява с 1,7 на сто до 4 лв. за килограм.
Захарта тази седмица поевтинява с 2,1 на сто и се продава по 2,38 лв. за килограм. Брашното тип 500 остава без промяна и се търгува по 1,31 лв. за килограм. Поевтиняват олиото - с 2,3 на сто до 2,92 лв.за литър в пластмасова бутилка, и кравето масло (пакетче от 125 грама) – с 1,5 на сто до 2,59 лв. за брой.
(БТА)


Барселона и Реал Мадрид ще играят на по-малко от 500 км от Варна
„Музиката на Санремо“ идва във Варна на 21 август
Костадин Костадинов е рекордьор по изминати километри със служебен автомобил на НС
България остава в елита след победа над Чехия на Евро 2026 по водна топка във Варна
Кандев дава съвети на МВР за справянето с радикализацията при младежите
Meta премахна 750 000 профила на лица под 16 години в Австралия
Южна Корея отказва балистични ракети на Украйна главно заради конституцията си
Инжектирай с повишено внимание
АЕЦ на морето и още ПАВЕЦ: Как България да спаси енергетиката в климатична криза
Какво ще се случи с българският капиталов пазар с въвеждането на еврото
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Спипаха 18 нелегални мигранти на "Видин – Калафат"
Хиляди младежи в България членуват в радикални крайнодесни организации
Голям пожар гори на Халкидики, евакуираха селището Сивири
Луксозна яхта за близо 4 млн. потъна в Средиземно море (ВИДЕО)
Илияна Йотова: Антон Станков бе неизменно воден от идеала за справедливост
преди 2 години Да вЕрвам ли на стъкмистиката като мери на "кофичка" отговор Сигнализирай за неуместен коментар