Годишната инфлация в Турция е достигнала 15-месечен връх – ускорение, наблюдавано отблизо от централната банка, която все още е нащрек, след като прекрати повишаването на лихвените проценти.
Подтикнат отчасти от рязкото увеличение на минималната заплата тази година, ръстът на потребителските цени в страната през февруари се ускорява до 67,1% от 64,9% през януари. Икономисти, анкетирани от Bloomberg, очакваха увеличение до 66%.
Месечната инфлация – показател, на който централната банка на Турция отдава особено внимание, се понижава до 4,5% от 6,7% през януари, въпреки че остава доста над нивото си през четвъртото тримесечие на 2023 г.
„Ние сме далеч от ценовата стабилност, но това остава нашата цел“, казва министърът на финансите на Турция Мехмет Шимшек в телевизионно интервю за Bloomberg, дадено преди публикуването на данните.
Данните се публикуват в навечерието на местните избори, които ще се състоят по-късно този месец. Управляващата партия на президента Реджеп Тайип Ердоган ще се опита да си върне държаните от опозицията градове като Истанбул и Анкара.
Разхлабената фискална политика преди вота се очертава като пречка пред усилията на централната банка да ограничи инфлацията.
Новоназначеният управител на централната банка на Турция Фатих Карахан, който пое поста след изненадваща смяна на ръководството в началото на февруари, определи увеличението на минималната заплата като най-големият риск пред инфлационните перспективи на страната.
Централните банкери очакват годишната инфлация да достигне връх над 70% през май. Въпреки това те оставиха лихвите непроменени миналия месец, след като осигуриха кумулативни 3650 базисни пункта затягане в осем стъпки. За първи път централната банка спомена през февруари, че смята реалното поскъпване на лирата за ключов елемент на дезинфлацията.
Протоколът от последната среща на централната банка също включва „силното увеличение на цените на непреработените храни“ като основен двигател на инфлацията.


Арестуваха дилър на дрога след рутинна проверка във Варна
Община Варна чака пари от МРРБ за ремонт на основните пътни артерии към „Виница“
Жена изпя дилъра си във Варна
Закопчаха две крадли, ошетали три плажни чанти за по-малко от час в к.к. "Златни пясъци"
Обектът, в който нападнаха служители от НАП, остава запечатан още 20 дни
Почина Нанси Кисинджър на 92 години: Силата до своя съпруг дипломат
Задават се нови проекти за чипове в България
България може да изгражда малки центрове за данни, нужна е подкрепа от държавата
Кирил Бошов: Няма да сваляме „Еврохолд България“ от борсата
BESCO: Имаме повече въпроси към правителствената програма, отколкото отговори
Mercedes-Benz се връща на пазара на таксита в Германия
10 впечатляващи BMW-та, които не стигнаха до серийно производство
Нови натриеви батерии правят революция при евтините електромобили
BYD и Xpeng завладяват Европа, но дължат пари на дилърите
Защо добавянето на дестилирана вода към антифриза е опасно
Терзиев за драмата с велосипедите в парковете: Бъдете спокойни, не се плашете от правилата
Сметната палата: 108 почивни бази за ученици у нас стоят затворени и се рушат
Шофьорските курсове ще станат към 1500 евро, няма кой да изпитва
Вряла вода извира на улица в София вече четвърта седмица