След месеци на застой Законът за въвеждането на еврото в България се приближава към обсъждане от Народното събрание.
Служебното правителство ще обсъди законопроекта на заседанието си в сряда, 26 юни, вижда се от дневния ред.
След като бъде одобрен от кабинета, законопроектът ще бъде внесен за разглеждане от Народното събрание.
В края на миналата седмица служебният министър на финансите Людмила Петкова коментира, че кабинетът има готовност да одобри законопроекта и да го придвижи към парламента.
По време на среща между Петкова и управляващия директор на Европейския стабилизационен механизъм Пиер Граменя стана ясно, че България ще поиска изготвянето на извънреден конвергентен доклад, след като покрие и критерия за ценова стабилност по-късно през годината.
Инфлацията е единственият критерий, който страната ни все още не изпълнява за приемането на еврото. Това налага и отлагане на целевия срок за въвеждането на единната валута за средата на 2025 г. вместо за началото ѝ.
Този срок може да се отложи още, ако 50-то Народно събрание не приеме законопроекта.
Законопроектът предвижда да се запази курсът на еврото, фиксиран от валутния борд – 1,95583 лева за едно евро.


Над 200 сигнала за мазут по Черноморието през юни
Шефът на БНБ с критика към бюджета
В Созопол задържаха рекордно количество райски газ
Тръмп отново обяви желание за край на войната в Украйна
Черно море обяви официално още едно ново попълнение
Собственикът на Breitling: Китай остава труден пазар
Жегата започна в Ню Йорк
Биология на дезинформацията: Защо виждаме саблезъби тигри в новинарския поток
National Grid заложи на AI фирма
Слънчевата и вятърната енергия вече дават 35,3% от производството на ток в света
Fiat Multipla се завръща като 4-местна градска кола
Bentley показа уникална преливаща боя
EС ще ограничава скоростта от... Космоса
Кога шумът от гумите е по-силен
BYD не иска съюзи в Европа
Подправки, които можете да гледате на балкона
5 напитки за разхлаждане в летните жеги
Тенденции при педикюрите за юли